Zakończenie umowy leasingowej – jak wygląda?

Umowa leasingowa pozwala przedsiębiorcy na pozyskanie mienia, które jest potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, na przykład samochodu osobowego lub dostawczego. Jak wygląda zakończenie leasingu? Czy można z niego zrezygnować przed zakończeniem umowy?

Zakończenie umowy leasingowej – jak wygląda?

Leasing jest rodzajem czasowej umowy, w ramach której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy określone mienie do użytkowania. Pozostaje ono cały czas w posiadaniu leasingodawcy, jednak leasingobiorca może korzystać z niego w ramach opłat leasingowych – rat leasingowych aż do czasu zakończenia umowy.

Kiedy ma miejsce zakończenie leasingu?

Przedsiębiorca, który decyduje się na zawarcie leasingu, może bardzo często wybrać czas jego trwania i to właśnie on wyznacza moment zakończenia obowiązywania umowy leasingowej. W większości przypadków jest to okres 3 lat, jednak leasing może trwać też 2 lata, 4 lata czy 5 lat.

Zatem zakończenie leasingu wyznacza termin zakończenia umowy leasingowej. Wówczas przedsiębiorca musi podjąć decyzję, co zrobić z przedmiotem leasingu. Jakie ma możliwości?

Zakończenie umowy leasingowej – co potem?

Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca ma dwie opcje, a mianowicie może on:

  • Wykupić przedmiot leasingu na własność od firmy leasingowej,

  • Zwrócić przedmiot do firmy leasingowej.

Warto jednak pomyśleć o tym jeszcze przed zdecydowaniem się na leasing. Dlaczego? Ma to związek z faktem, że przy zawieraniu umowy leasingowej można wybrać opcję leasingu – z wysokim wykupem albo z niskim wykupem.

Leasing z niskim wykupem a leasing z wysokim wykupem

Zarówno leasing z niskim, jak i z wysokim wykupem mają określone korzyści. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Leasing z niskim wykupem oznacza, że przedsiębiorca może wykupić mienie, na przykład samochód, po zakończeniu umowy leasingowej w niskiej cenie, zwykle 1% wartości pojazdu. Jednocześnie opłaca on wyższe raty leasingowe w trakcie trwania umowy.

Leasing z wysokim wykupem oznacza natomiast, że przedsiębiorca może wykupić pojazd w wyższej cenie, ale za to płaci on niższe raty leasingowe.

Jeżeli zatem przedsiębiorca chciałby po zakończeniu umowy leasingowej wykupić pojazd, bardziej opłacalną opcją będzie dla niego leasing z niskim wykupem. Jeżeli jednak po zakończeniu umowy przedsiębiorca nie chce zdecydować się na wykup, wtedy opcja z wysokim wykupem będzie dla niego bardziej korzystna.

Gdy przedsiębiorca decyduje się na wykupienie pojazdu, w takim przypadku może on wprowadzić go do firmy i zaliczyć w koszty. Druga opcja to tak zwany wykup prywatny, czyli przejąć pojazd do majątku prywatnego, jednak w obliczu ostatnich zmian w prawie jest on mniej opłacalny niż dotychczasowo.

Czy z leasingu można zrezygnować w trakcie trwania umowy?

Zawarcie umowy leasingowej nie musi oznaczać, że przedsiębiorca nie może jej zerwać. W takie sytuacji warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest to tak proste, jak może się wydawać. O czym trzeba pamiętać, gdy chce się zrezygnować z leasingu?

Przedsiębiorca ma możliwość zwrócenia przedmiotu leasingu do firmy leasingowej oraz rozliczenia umowy, która zakończyła się przed czasem. Warto jednak wskazać, że nie zawsze jest to rentowna opcja, biorąc pod uwagę koszty. Ponadto przedsiębiorca nie ma wtedy możliwości wykupienia pojazdu.

Właśnie dlatego przedsiębiorcy decydują się wtedy na drugą opcję, czyli na cesję leasingu. To rodzaj umowy polegającej na przejęciu umowy leasingowej przez inny podmiot. Cesja leasingu pozwala zatem na przeniesienie umowy i pozwala dotychczasowemu leasingobiorcy na uniknięcie kosztów związanych z zerwaniem mowy leasingu. Ofertę cesji leasingu można wystawić online.

Podsumowanie

Leasing najczęściej kończy się po kilku latach, z momentem, gdy dochodzi do zakończenia trwania umowy leasingowej. W takiej sytuacji przedsiębiorca może zdecydować się na jedną z dwóch opcji – wykupienie przedmiotu leasingu albo jego oddanie. Istnieje także możliwość wcześniejszej rezygnacji z leasingu – najkorzystniejszą opcją w takie sytuacji jest skorzystanie z cesji leasingu, czyli z przeniesienia umowy na inny podmiot.


 
2021-10-07 15:00:14

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.