Wynajem długoterminowy – fakty i mity 

2023-02-06 10:09

Wynajem długoterminowy samochodu to alternatywa dla leasingu. Dzisiaj na taką ofertę decyduje się coraz więcej klientów. Sprawdź najważniejsze fakty i mity.

Wynajem długoterminowy – fakty i mity 

Wynajem długoterminowy – fakty

  • Wynajem długoterminowy jest typem leasingu – fakt
Chociaż oferty jak wynajem długoterminowy oraz leasing traktowane są jako odmienne, w rzeczywistości mają ze sobą wiele wspólnego. Wynajem jest formą leasingu operacyjnego z wysoką wartością, opcją odkupu, a także z kompleksową obsługą samochodu. Wypożyczalnia dba wtedy o kwestie jak ubezpieczenie pojazdu, jego przeglądy oraz naprawy.
 
  • Nie jesteś właścicielem auta – fakt
W przypadku wynajmu długoterminowego klient wypożyczalni nie otrzymuje samochodu na własność. Jego posiadaczem przez cały okres trwania umowy wynajmu pozostaje wypożyczalnia. Zatem klient jest uznawany za użytkownika pojazdu. Warto przy tym wskazać, że po zakończeniu umowy klient może wykupić pojazd – wtedy może stać się jego właścicielem.

Wynajem długoterminowy – mity

  • Wynajem długoterminowy jest ryzykowny – mit
Wielu przedsiębiorców obawia się, że wynajem długoterminowy jest mało elastyczny, drogi, a przez to ryzykowny. Wynika to głównie z faktu, że w celu skorzystania z oferty konieczne jest podpisanie umowy na określony z góry czas. W rzeczywistości wynajem długoterminowy nie jest ryzykowny, a wręcz pozwala firmie na zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z pozyskaniem potrzebnego do działalności pojazdu. W ramach usługi należy podpisać umowę – może być ona indywidualnie dopasowana do potrzeb firmy. Wypożyczalnia jest przy tym odpowiedzialna za kwestie ubezpieczenia, przeglądów i napraw, co dodatkowo zmniejsza ryzyko. Aby dodatkowo zredukować niebezpieczeństwo, można skorzystać z opcji wynajmu średnioterminowego. W tym przypadku czas trwania umowy jest krótszy, dlatego można łatwiej dopasować ofertę do swoich potrzeb.
 
  • Z wynajmu długoterminowego mogą skorzystać tylko firmy – mit
Najczęściej wynajem długoterminowy kojarzony jest z biznesem. W rzeczywistości jednak może być on wykorzystany także przez klientów prywatnych, którzy chcą otrzymać auto na dłuższy czas – bez konieczności jego zakupu. W przypadku wynajmu samochodów na dłuższy termin można wtedy zmniejszyć swoje koszty oraz nie nadwyrężać zdolności kredytowej.
 
  • Wynająć można tylko pojazdy osobowe – mit
Wypożyczalnie oferujące wynajem długoterminowy mogą zaproponować swoim klientom nie tylko auta osobowe, ale również dostawcze. To zatem świetna oferta dla firm, które potrzebują pojazdu użytkowego do przewozu mienia – materiałów, narzędzi.
 
  • Wynajem długoterminowy jest drogi – mit
Koszty związane z długoterminowym wypożyczeniem pojazdu są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, między innymi od wybranego pojazdu, jego wyposażenia, określonego w umowie limitu kilometrów, wariantu ubezpieczenia.  Zasadniczo wynajem nie jest drogi, dlatego jest to dobry wybór również dla tych firm, które nie dysponują sporym budżetem na pojazd.
 
  • Z wynajmem związane są skomplikowane formalności – mit
Formalności dotyczące długoterminowego wynajmu samochodu nie są skomplikowane, dlatego klient nie musi przygotowywać się na tak długą i złożoną ścieżkę jak w przypadku kredytów samochodowych. Firmy wypożyczające samochody wychodzą naprzeciwko potrzebom klientów, upraszczając procesy związane z wynajmem pojazdu. Często wszystkie sprawy formalne można załatwić podczas jednego dnia. Wystarczy przedstawić dokumenty firmowe.
 
  • Wynajem samochodów nie jest przeznaczony dla nowych firm – mit
Wynajem pojazdów jest dedykowany zarówno dla istniejących już biznesów, jak i dla tych, które dopiero zostały założone.

Coś co może być mitem i faktem równocześnie 

  • Konieczne jest wniesienie opłaty początkowej – fakt/mit
Zazwyczaj przy wynajmie długoterminowym nie trzeba przekazywać opłaty początkowej jak przy zwykłym leasingu. Jest ona wymagana jedynie wtedy, gdy klient ma niską zdolność kredytową lub też wtedy, gdy wynajmowany jest drogi samochód.
 
Opłata wstępna w przypadku wynajmu długoterminowego najczęściej wynosi około 5-10 proc. ceny pojazdu.

Jakie znamy oferty wynajmów długoterminowych? SPRAWDŹ TUTAJ 
 

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.