Wybór leasingu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

2021-10-07 14:53

Na polskim rynku działa wiele firm zajmujących się leasingiem. Jak wybrać najkorzystniejszą opcję leasingu? Pod uwagę trzeba wziąć wtedy szereg różnych czynników. Sprawdzamy je i podpowiadamy, jak wybrać leasing w najlepszym wariancie?

Wybór leasingu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Dla wielu przedsiębiorców leasing jest najbardziej opłacalną opcją pozyskania mienia. Najczęściej leasingowane są samochody, jednak można wziąć w leasing także innego rodzaju przedmioty, na przykład mogą być to maszyny, urządzenia produkcyjne, komputery, meble. Jako że do dyspozycji jest wiele ofert leasingu, warto wiedzieć, na co patrzeć przy wyborze najlepszej opcji.

Jak analizować oferty leasingowe?

Oferty leasingowe różnych firm leasingowych różnią się pomiędzy sobą. Wobec tego przedsiębiorca, który chciałby skorzystać leasingu, musi pamiętać o tym, aby je porównać i wybrać taką, która będzie najbardziej atrakcyjna. Analizowanie ofert leasingowych nie jest jednak bardzo skomplikowane, dlatego też każdy przedsiębiorca może przeprowadzić taką analizę.

Na jakie parametry należy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

  • Całkowity koszt leasingu

To jeden z najistotniejszych parametrów, który będzie bardzo pomocny przy porównywaniu ze sobą ofert leasingowych. Zasadniczo, im tańszy będzie leasing, tym lepiej dla przedsiębiorcy, dlatego warto poszukiwać takich ofert, które charakteryzuje niski koszt całkowity leasingu. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzić, co dokładnie znajduje się w całkowitym koszcie leasingu. Zdarza się, że niektóre firmy leasingowe doliczają do niego także wysokość wykupu przedmiotu leasingu lub jej nie wliczają. Wtedy koszty mogą znacznie różnić się między sobą.

  • Czas trwania leasingu

Druga ważna kwestia związana z wyborem najkorzystniejszej oferty leasingowej to czas trwania umowy, który przekłada się na liczbę rat leasingowych, czyli tak zwanych czynszów leasingowych. Czas trwania leasingu związany jest z wysokością rat leasingowych – im będzie on dłuższy, tym rata będzie niższa. Warto jednak pamiętać o tym, że może być on ograniczony wiekiem pojazdu, gdy w leasing chce się wziąć auto używane. Ponadto warto sprawdzić, jaką liczbę rat leasingowych podaje firma – przykładowo w przypadku 3-letniego leasingu podawana jest liczba 36 albo 36 rat.

  • Oprocentowanie leasingu

Kolejna kwestia to oprocentowanie leasingu. Tutaj oferty dzielone są na dwie kategorie, a mianowicie na leasing z oprocentowaniem stałym albo zmiennym. Gdy oprocentowanie leasingu jest zmienne, w takim przypadku będzie ono zależne od stawek WIBOR 1M lub 3M. Gdy zatem stawki te pójdą w górę, w takim przypadku trzeba będzie liczyć się z wyższym oprocentowaniem oraz z wyższym kosztem leasingu.

  • Opłata początkowa

Opłatą początkową nazywa się wpłatę, jaką leasingobiorca wnosi do firmy leasingowej przy zawieraniu umowy. Może wynosić ona od 0% do 10% w przypadku pojazdów nowych, natomiast gdy pojazdy są starsze, używane, wtedy może być jeszcze wyższa.

  • Ubezpieczenie

Bardzo istotnym czynnikiem przy braniu samochodu w leasing jest także jego ubezpieczenie. Czasami to firma leasingowa wykupuje polisę – nie zawsze jest ona wtedy najtańsza, ale niektóre firmy leasingowe pozwalają klientom na samodzielne zawarcie umowy ubezpieczenia. Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie straty finansowej. W tym przypadku warto wyszukiwać ofert z jak najtańszą polisą.

Wyszukiwarka leasingu – jak z niej korzystać?

Obecnie przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć samochód w leasing, mogą skorzystać z internetowych wyszukiwarek leasingu, które pozwalają na zapoznanie się z różnymi ofertami firm leasingowych i sprawdzeniem kosztów leasingu. Za pomocą wyszukiwarki leasingu można wysłać zapytanie do wielu firm leasingowych, wypełniając tylko jeden formularz. Wystarczy tylko wpisać do formularza wymagane dane dotyczące oferty, aby otrzymać propozycje. To powoduje, że znalezienie odpowiedniej oferty leasingowej staje się jeszcze prostsze.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej oferty leasing wymaga wzięcia pod uwagę szeregu czynników. Można zrobić to także samemu, ale można także skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych doradców leasingowych.

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.