WIBOR a leasing – dlaczego raty rosną i kiedy przestaną?

2022-02-09 11:14

Niskie stopy procentowe ułatwiają dostęp do produktów finansowych jak kredyty i leasingi. W ostatnim czasie rekordowo niskie stopy zaczęły jednak rosnąć, a wraz z nimi w górę poszedł także WIBOR. Jak wpłynęło to na wysokość rat leasingowych?

WIBOR a leasing – dlaczego raty rosną i kiedy przestaną?

Niskie stopy procentowe ułatwiają dostęp do produktów finansowych jak kredyty i leasingi. W ostatnim czasie rekordowo niskie stopy zaczęły jednak rosnąć, a wraz z nimi w górę poszedł także WIBOR. Jak wpłynęło to na wysokość rat leasingowych?

Czym jest WIBOR wyjaśniamy w skrócie.

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to wskaźnik oprocentowania pożyczek pomiędzy bankami na polskim rynku. Wyznaczany jest on na podstawie średniej wartości oprocentowania w największych bankach działających w Polsce. Mówiąc prosto, WIBOR odnosi się do oprocentowania pożyczek międzybankowych, przy czym ma on również duży wpływ na pożyczki klientów banków. Stawki WIBOR wyznaczane są dla różnych terminów depozytów. Najczęściej do wyliczeń wykorzystuje się stawki WIBOR 1M, czyli dla depozytów trwających 1 miesiąc, WIBOR 3M, czyli dla depozytów 3-miesięcznych, a także WIBOR 6M, czyli dotyczący depozytów na 6 miesięcy. Przez ostatnie lata stawka WIBOR utrzymywała się na rekordowo niskim poziomie. Spowodowało to duże zainteresowanie kredytami i innymi produktami finansowymi opartymi o stawki WIBOR-u. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie.
 

Jak WIBOR wpływa na raty produktów finansowych?

Na wysokość rat produktów finansowych wpływa szereg czynników. Wśród nich znajduje się również stawka WIBOR, która może rosnąć lub spadać zależnie od aktualnej sytuacji na rynku bankowym, między innymi w zależności od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Zmiany na rynkach, jakie wprowadziła pandemia, a także idąca za nią inflacja, przełożyły się w ostatnich miesiącach na wzrost stóp procentowych i stawki WIBOR w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc, gdy stawka WIBOR znajduje się na niskim poziomie, oznacza to tańsze produkty finansowe, między innymi kredyty o zmiennych stawkach procentowych. Natomiast wzrosty przekładają się na wyższe koszty, także zaciągniętych już zobowiązań.
 
W październiku 2021 roku stawki WIBOR wynosiły:

  • 0,19% dla WIBOR 1M
  • 0,25% dla WIBOR 3M 

Pod koniec stycznia 2022 roku stawki WIBOR są już znacznie wyższe:

  • 2,52% dla WIBOR 1M
  • 2,89% dla WIBOR 3M

 Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o rosnących ratach produktów finansowych, które bazują na zmiennych stawkach procentowych opartych o WIBOR.
 

Czy wysokość WIBOR-u dotyczy także leasingu?

Stopy WIBOR-u najczęściej kojarzone są z kredytami, zwłaszcza z kredytami hipotecznymi. Czy jednak dotyczą one również leasingu? WIBOR także wpływa na leasing, szczególnie na ten o zmiennej stopie oprocentowania, która jest obecnie stosowana najczęściej. W przypadku leasingu ze stałą stopą można ochronić się przed jego drastycznymi zmianami, niemniej jednak stanowią one zdecydowaną mniejszość na rynku.
 

O ile wzrośnie rata leasingu dla leasingobiorców?

Leasingobiorcy, którzy obecnie spłacają leasing samochodowy ze zmiennym oprocentowaniem zależnym od stawki WIBOR, muszą pamiętać o tym, że wysokość ich raty leasingowej pójdzie w górę. Wobec tego, w związku z ostatnimi podwyżkami stóp procentowych oraz stawek WIBOR, czyli oprocentowania pożyczek międzybankowych, trzeba przygotować się na wyższe faktury od leasingodawcy. Wzrosty będą dotykały przede wszystkim tych leasingobiorców, którzy zdecydowali się na leasing w ostatnim czasie, dlatego do spłaty pozostało jeszcze sporo kapitału. W przypadku leasingobiorców, którzy za niedługo kończą spłatę, zmiany nie będą aż tak widoczne. 
 
Eksperci wskazują, że stopy procentowe w ciągu kolejnych miesięcy nadal będą rosły, co ma związek z galopującą inflacją powiązaną ze wzrostami cen produktów i usług. Należy zatem spodziewać się kolejnych zmian w wysokości stawki WIBOR i tym samym podwyżek rat leasingowych. Raty leasingowe zmaleją dopiero wtedy, gdy dojdzie do obniżek oprocentowania. O zmianach muszą pamiętać też przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na leasing pojazdu. Teraz będzie on droższy w porównaniu z zeszłym rokiem, dlatego warto wykonać nową kalkulację.
 

Podsumowanie

Zmiany stawek WIBOR dotyczą również leasingobiorców. Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na leasing auta w zeszłym roku, przy rekordowo niskich stopach procentowych, muszą spodziewać się wzrostu wysokości rat.
 
Szukasz wsparcia przy zakupie auta bądź finansowania? 
Zadzwoń do Nas bądź napisz 

Tel. 665801919
M. [email protected]

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.