Wakacje leasingowe – czy istnieją?

2021-05-12 14:45

O wakacjach kredytowych słyszał już chyba każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją wakacje leasingowe. To opcja, o której mówi się obecnie coraz częściej i to nie w kontekście wakacyjnego wypoczynku, lecz sytuacji gospodarki wywołanej przez pandemię koronawirusa. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wakacji leasingowych.

Wakacje leasingowe – czy istnieją?

Wakacje leasingowe – co to jest?

Wakacje leasingowe polegają na odroczeniu spłat rat leasingowych na określony czas. Zatem sposób funkcjonowania wakacji tego typu jest analogiczny do wakacji kredytowych, gdy bank także odracza spłatę określonej liczby rat. W ramach wakacji leasingowych klient korzystający z leasingu najczęściej ma możliwość wydłużenia terminu płatności wystawianych na jego konto faktur aż do 90 dni. Wobec tego może on uzyskać 3 miesiące, w trakcie których nie musi on ponosić kosztów leasingu. 
 
Oczywiście, nie oznacza to, że wpłata za odroczone raty nie będzie konieczna. Najczęściej wymagane jest po prostu opłacenie odroczonych rat, ale w niektórych przypadkach można też skorzystać z innej opcji – ponownego przeliczenia wysokości raty leasingowej. Zatem skorzystanie z wakacji leasingowych nie skutkuje przedłużeniem okresu obowiązywania umowy.

Czy można odroczyć płatności raty leasingu w trudnych sytuacjach?

Odroczenie płatności raty leasingu, analogicznie jak w przypadku odroczenia płatności raty kredytowej, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców. Widać to dobitnie w obecnej sytuacji, gdy ze względu na zamknięcie gospodarki z powodu pandemii koronawirusa wiele firm musiało zaniechać działalności, a tym samym nie generowało żadnych zysków. W efekcie pojawiły się problemy z terminowym regulowaniem płatności. Prowadziło to następnie do tworzenia się kolejnych problemów, w tym naliczania kar oraz odsetek za brak spłaty. Odroczenie spłaty raty leasingu pozwala wielu firmom na przetrwanie trudnych sytuacji, gdy płatność systematycznych rat staje pod znakiem zapytania.
 

Kiedy warto skorzystać z wakacji leasingowych?

Wakacje leasingowe, czyli odroczenie płatności leasingu jest usługą skierowaną do tych przedsiębiorców, którzy z określonych przyczyn nie mogą regulować swoich zobowiązań. Mogą oni wtedy skierować właściwy wniosek do firmy leasingowej i odroczyć spłatę, a tym samym uniknąć powstawania kosztów wnikających z zaniechania spłaty zobowiązań.
 
Przykładowe sytuacje, w których można skorzystać z wakacji leasingowych:

  • pogorszenie się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa

  • nagłe wydatki, które mogą zaburzyć płynność finansową firmy

  • sytuacje losowe, między innym wypadek czy nagła choroba przedsiębiorcy

  • zamknięcie określonych gałęzi gospodarki, jak w przypadku obecnej pandemii koronawirusa

 

Jakie praktyki w zakresie wakacji leasingowych stosują firmy?

Firmy leasingowe, które wprowadziły do katalogu swoich usług wakacje leasingowe, udzielają ich na określonych warunkach, dlatego przed skorzystaniem z konkretnej oferty warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami.Nie są to zazwyczaj usługi darmowe!
 
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najczęściej stosowaną praktyką jest wydłużenie terminu płatności faktur za leasing do 90 dni. Wtedy wakacje leasingowe trwają 3 miesiące i po nich należy powrócić do systematycznego spłacania rat. Nie ma przy tym możliwości dokonania korekty wystawionych faktur. Najczęściej leasingodawca nie wymaga przedstawiania żadnych dokumentów, które mają na celu potwierdzić sytuację finansową firmy, co ułatwia skorzystanie z usługi. Odroczone raty należy wpłacić we wskazanym terminie, dlatego nie dochodzi do konieczności rekalkulacji leasingu oraz do wydłużenia czasu trwania umowy. Warto jednak pamiętać o tym, że odroczenie płatności będzie wymagało zebrania większej sumy po wskazanym czasie.
 

Wakacje leasingowe – ile tak naprawdę kosztują?

Koszty wakacji leasingowych można znaleźć w dokumentach z tabelami opłat dla umowy leasingowej. Należy wskazać, że wiele firm leasingowych nie pobiera dodatkowych opłat za skorzystanie z wydłużenia okresu spłaty rat. Gdy zatem firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, może ona skorzystać z wakacji leasingowych, aby dzięki temu odroczyć płatność rat nawet o 3 miesiące.

Ryzyka 
Warto pamiętać o ryzykach jakie niesie za sobą wnioskowanie i korzystanie z wakacji leasingowych. W zależności od firmy finansującej może to być:

  • obniżenie wewnętrznego scoringu partnera - Twojego 
  • nałożenie blokady czasowej na finansowanie u danego dostawcy finansowego okres nawet do 6ciu miesięcy od dnia zakonczenia wakacji leasingowych 
  • zmiany warunków finansowych na aktualnej umowie

Jeśli potrzebujesz porady bądź wsparcia w zakresie leasingu śmiało się z nami kontaktuj! 

E: [email protected]
T: 665801919
 

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.