Sprzedaż auta po zakończeniu leasingu. Na FV23% możesz sprzedać od ręki!

2022-02-09 11:27

Leasing to korzystna propozycja dla przedsiębiorców. Pozyskanie w jego ramach samochodu jest łatwe, szybkie i nie jest związane z wysokimi kosztami. Po zakończeniu umowy leasingowej samochód można oddać do leasingodawcy, lecz można też wykupić go z leasingu. Potem może być on odsprzedany – także od ręki!

Sprzedaż auta po zakończeniu leasingu. Na FV23% możesz sprzedać od ręki!

Co zrobić z wyleasingowanym autem po zakończeniu umowy?


Decydując się na leasing samochodu, warto od razu przemyśleć, co zrobić z nim po zakończeniu umowy leasingowej. Obecnie dostępne są dwa rozwiązania:

  • Przekazanie samochodu z powrotem do firmy leasingowej, czyli brak jego wykupu,
  • Wykupienie samochodu od firmy leasingowej w ustalonej cenie.

 
Koszty związane z wykupieniem samochodu z leasingu zależne są od wybranej umowy leasingowej.  Umowa z wysokim wykupem pozwala na zredukowanie wysokości rat leasingowych, natomiast wymaga wyższej kwoty wykupu. Z kolei umowa z niskim wykupem dotyczy wyższych rat, natomiast niższej sumy wykupu, najczęściej na poziomie 1%. Samochód wykupiony z leasingu może pozostać we własności byłego leasingobiorcy, na przykład może korzystać z niego jego firma. Można jednak zdecydować się również na jego sprzedanie.

Komu można sprzedać samochód z leasingu?

Sprzedaż samochodu z leasingu jest powszechnym działaniem. Pojazd może być odsprzedany wtedy innej firmie, ale również osobie prywatnej – także może odkupić go sam przedsiębiorca, aby korzystać z niego do celów prywatnych. Warto jednak pamiętać o tym, że obowiązujący od początku 2022 roku Polski Ład wprowadził w życie zmiany dotyczące zasad zbycia pojazdy. Przedsiębiorcy wykupujący samochód z leasingu nadal mogą sprzedawać swoje samochody, niemniej jednak muszą liczyć się z pewnymi dodatkowymi obciążeniami podatkowymi.
 

Polski Ład a sprzedaż leasingowanego samochodu

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać wyleasingowany samochód po 1 stycznia 2022 roku, muszą pamiętać o wprowadzonych zmianach w ramach Polskiego Ładu. Główna zmiana dotyczy przejęcia wyleasingowanego samochodu jako osoba prywatna. Dotychczas było to możliwe bez żadnych obciążeń podatkowych po 6 miesiącach, natomiast obecnie, po zmianach podatkowych, będzie to dostępne dopiero po 5 latach podatkowych od tego roku, po którym zapłacono ostatnią ratę leasingową. Gdy zatem samochód miałby być wykupiony z leasingu do majątku prywatnego przed upływem 5 lat po roku wykupu, w takim przypadku konieczne będzie zapłacenie podatku od kwoty sprzedaży. To powoduje, że takie rozwiązanie staje się mało opłacalne.  Sposobem na uniknięcie opodatkowania jest skorzystanie z darowizny. Pojazd może być zatem przekazany jako darowizna dla bliskiej osoby, co pozwala na uniknięcie zapłaty podatku. W tym przypadku trzeba zrobić to po upływie 6 miesięcy od momentu uzyskania pojazdu na własność. 

Nadal jednak możliwe jest sprzedanie leasingowanego samochodu, płacąc standardową stawkę podatkową w wysokości 23%. Stawka ta stosowana jest niezależnie od tego, czy przy zakupie stosowano całościowe lub częściowe odliczenie podatku VAT. Samochód może być wtedy sprzedany od ręki. We wszystkich formalnościach związanych ze sprzedażą wyleasingowanego samochodu może pomóc dobre biuro księgowe, które doradzi, jaka opcja sprzedaży będzie najkorzystniejsza pod kątem podatkowym.
 

Jak znaleźć kupującego na samochód z leasingu?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na sprzedaż samochodu z leasingu, mogą samodzielnie poszukiwać kupujących zainteresowanych jego nabyciem. Warto wtedy zadbać o atrakcyjną ofertę, która będzie mogła przyciągnąć klientów. Najczęściej wystawiane są wtedy ogłoszenia na popularnych portalach ogłoszeniowych, gdzie można zaprezentować bliżej przedmiot sprzedaży. Warto wtedy dokładnie opisać samochód oraz dodać jego zdjęcia.
 

Podsumowanie

Samochód wykupiony z leasingu może być nadal użytkowany przez firmę, jednak można także zdecydować się na wprowadzenie go do majątku prywatnego lub jego sprzedaż. Wtedy, gdy auto ma być przeznaczone do wykupu prywatnego, warto jednak pamiętać o ostatnich zmianach podatkowych, które powodują, że jest to mniej opłacalne rozwiązanie.
 
Szukasz wsparcia przy zakupie auta bądź finansowania? 
Zadzwoń do Nas bądź napisz 

Tel. 665801919
M. [email protected]

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.