Rynek leasingowy w Polsce – jak wygląda aktualnie?

2021-09-08 11:20

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy i świata, leasing jest jedną z chętnie wybieranych form pozyskania mienia przez przedsiębiorców. W jaki sposób rynek leasingowy w Polsce zmieniał się w ostatnim czasie? Jak wygląda obecnie i jak może zmieniać się w przyszłości?

Rynek leasingowy w Polsce – jak wygląda aktualnie?

Realny obraz świata leasingów 

Leasing daje przedsiębiorcom szerokie możliwości, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki niemu mogą oni pozyskać wyposażenie potrzebne do prowadzenia działalności, między innymi samochody, maszyny, urządzenia, komputery, a nawet nieruchomości. Obecna sytuacja rynku leasingowego w Polsce. Problemy wywołane przez epidemię koronawirusa, która nadal nie ustępuje, dotknęły wielu polskich przedsiębiorców. Wpłynęły one w ten sposób również na rynek leasingowy w Polsce. Obniżenie zysków, które miało także związek z wprowadzonym przez rząd lockdownem,spowodowało problemy ze spłatą zobowiązań w wielu firmach, w tym także kosztów leasingowych.

Aktualnie biznes wraca do jednak normalności, co widać również po zwiększonej liczbie zawieranych umów leasingowych.Związek Polskiego Leasingu podaje nowe dane Związek Polskiego Leasingu (ZPL), który jest organizacją skupiającą 30 podmiotów i reprezentującą większość rynku leasingowego w Polsce, przygotował raport dotyczący obecnej sytuacji firm leasingowych.

Zgodnie z najnowszymi danymi znów zwiększa się zainteresowanie leasingiem, co widoczne jest w znacznie wyższych kwotach finansowania w porównaniu do minionego roku. W pierwszych miesiącach 2021 roku przedsiębiorcy znów zaczęli chętniej korzystać z leasingu i wykorzystywać go do prowadzenia nowych inwestycji. W efekcie wartość kontraktów leasingowych, jakie zostały podpisane w pierwszej połowie roku, przekroczyła 34,8 miliardów złotych.

Aktywność leasingowa dotyczyła głównie firm w sektorze firm mikro oraz w sektorze MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Razem stanowią one aż około 74 proc. klientów firm leasingowych.

Jakie przedmioty leasingowane są najczęściej?

Struktura leasingowanych przedmiotów przez polskie firmy na przestrzeni ostatnich lat wygląda podobnie. Co wybierane jest przez firmy? Najczęściej leasingowane są:

  • Samochody osobowe – około 52 proc.

  • Maszyny i urządzenia – około 25 proc.

  • Pojazdy użytkowe – około 21 proc.

  • Nieruchomości – około 1 proc.

Wśród najczęściej wybieranych pojazdów leasingowane były te osobowe, a następnie ciężarowe powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy. Poza pojazdami firmy decydują się również na leasingowanie sprzętu IT, na przykład komputerów,monitorów, sprzętów jak wózki widłowe, maszyny budowlane, maszyny do produkcji. Dalsze prognozowane wzrosty na rynku leasingowym. Według szacunków ZPL zainteresowanie leasingiem wśród polskich firm ma rosnąć, dzięki czemu branża leasingowa ma odbudować straty jakie powstały podczas okresu pandemii koronawirusa. Największe wzrosty oczekiwane są w przypadku sprzętu IT oraz maszyn, słabsze w przypadku pojazdów lekkich jak samochody osobowe, środków używanych w transporcie ciężkim, a także nieruchomości, które stanowią jedynie ułamek leasingowanego mienia na polskim rynku.

Jakie zmiany czekają branżę leasingową w najbliższym czasie?

W ostatnim czasie klienci firm leasingowych musieli przygotować się nową zmianę dotyczącą kwestii wyliczania minimalnego okresu amortyzacji. Od 1 stycznia 2022 roku planowane są również zmiany prawa dotyczące w wykupowania pojazdów służbowych i wprowadzania ich do majątku prywatnego, które mają zwiększyć koszty podatkowe firm. Trudno na razie oszacować, jakie skutki będą miały nowe przepisy, jednak z pewnością nie pomogą one przedsiębiorcom, którzy dotychczas traktowali leasing jako sposób na obniżenie kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Podsumowanie

Na wyższe koszty będą narażeni głównie ci leasingobiorcy, którzy decydują się na leasing z wysokim wykupem, który pozwalał dotychczas na zredukowanie kosztów podatkowych. Także nieopłacalna stanie się szybka sprzedaż samochodu po jego wprowadzeniu do majątku prywatnego, ponieważ w celu uniknięcia podatku trzeba będzie czekać nie 6 miesięcy, ale aż 5 lat.

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.