Na co trzeba uważać przy wybieraniu wynajmu długoterminowego? 

2023-02-06 10:19

Wynajem długoterminowy to nic innego jak dobrze uszyta usługa abonamentowa. Warto jest zatem przeanalizować to kto będzie dostawcą usługi i czego się od Nas użytkowników oczekuje. 

Na co trzeba uważać przy wybieraniu wynajmu długoterminowego? 

Wynajem długoterminowy to trochę jak abonament. 

Dzisiaj, gdy wynajem długoterminowy samochodu staje się coraz popularniejszy, oferta ta wybierana jest przez wiele firm i osób prywatnych. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie się z nią zapoznać. Na co należy uważać przy wybieraniu wynajmu długoterminowego?Klient decydujący się na najem długoterminowy powinien pamiętać o tym, że sygnuje on umowę z wypożyczalnią. Zawarte w niej zapisy obligują do go przestrzegania określonych zasad, a za ich naruszenie można narazić się na wysokie kary.
 

Wkład własny - co musze o nim wiedzieć. 

Pierwszą istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrego wynajmu długoterminowego, jest wysokość wkładu własnego – opłaty początkowej pobieranej przy podpisywaniu umowy. Nie każda wypożyczalnia pobiera taką opłatę, ale w określonych sytuacjach jest ona wymagana. Opłata wstępna jest konieczna przede wszystkim w przypadku pojazdów o wysokiej wartości (zwykle ponad 100 tys. złotych), a także wtedy, gdy klient nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Zazwyczaj wysokość wkładu własnego to 5-10 proc. wartości pojazdu.
 

Limit kilometrów - czy jest istotny?

Druga ważna sprawa to limit kilometrów. Sygnując umowę najmu długoterminowego, trzeba sprawdzić, czy w umowie znalazł się zapis dotyczący ograniczenia liczby kilometrów w danym okresie. Często przebieg można także oszacować samodzielnie, co umożliwia dopasowanie warunków umowy do swoich potrzeb. Przekroczenie limitu kilometrów może być związane ze sporym wydatkiem. Przykładowo, gdy będzie to opłata 0,20 zł za każdy przejechany kilometr ponad limit, wtedy podróż na dystansie 100 km będzie oznaczała dodatkowy wydatek 20 zł!
 

Udział własny w szkodzie pojazdu

Ważna kwestia dotycząca wynajmowanego samochodu to jego ubezpieczenie. Może być ono zawarte w cenie lub należy opłacić je osobno. Tutaj podstawowa polisa to OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono przed szkodami wywołanymi przez prowadzącego samochód. Dodatkowo pojazd może być chroniony polisą AC – auto-casco. W niektórych przypadkach wypożyczalnia wymaga pokrycia części powstałych szkód, czyli stosuje się wtedy udział własny w szkodzie pojazdu. Może być on zastosowany między innymi wtedy, gdy przy oddawaniu mienia będzie ono uszkodzone, na przykład auto będzie miało porysowaną karoserię, zniszczone wnętrze.
 

Zmiana ceny podczas obowiązywania umowy

Zasadniczo większość wypożyczalni samochodowych pobiera od klientów stałą miesięczną opłatę za wynajem. Na rynku działają też takie, które zastrzegają sobie w umowie prawo do zmiany cen w trakcie jej obowiązywania. Przykładowo, rata może być wyższa wtedy, gdy pomiędzy podpisaniem umowy a wydaniem pojazdu doszło do wzrostu jego ceny. Warto zatem zwrócić uwagę, czy w piśmie znalazł się taki zapis.
 

Wcześniejsze rozwiązanie lub zmiana umowy

Kolejna ważna kwestia to procedura wcześniejszego rozwiązania umowy albo jej zmiany. Zasadniczo klient zawsze ma prawo do zerwania umowy, ale może się okazać, że wypożyczalnia zabezpieczyła się przed taką sytuacją i wprowadziła w umowie kary za jej przedterminowe rozwiązanie. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku zmian w umowie – tutaj także firma może wymagać dodatkowej wpłaty, na przykład za przygotowanie aneksu do umowy.
 

Wyjazdy za granicę

Z samochodu wypożyczonego długoterminowo można korzystać w całej Polsce. Gdy jednak ma być on używany za granicą, konieczne jest sprawdzenie, czy wypożyczalnia dopuściła taką możliwość. Najczęściej w umowie można znaleźć zapis dotyczący dopuszczenia poruszania się pojazdu po terytorium Unii Europejskiej. Wyjazdy do innych krajów wymagają ubiegania się o płatne pozwolenie.
 

Ograniczenia dotyczące przewozu zwierząt, palenia papierosów

W umowie wynajmu samochodu może znaleźć się też zapis dotyczący jego użytkowania. Przykładowo, umowa może zabraniać przewozu zwierząt w samochodzie, a jeżeli zapis będzie naruszony, klient naraża się na karę kilkuset złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku palenia papierosów w pojeździe – tutaj kary mogą być jeszcze wyższe.
 

Prowadzenie pojazdu przez innego kierowcę

Gdy wynajęty samochód ma być prowadzony przez innego kierowcę niż ten, na którego podpisana jest umowa, wtedy także pojawia się ryzyko nałożenia kary. Aby temu zapobiec, można wpisać w umowie drugiego kierowcę – zwykle jest to związane z dodatkowym kosztem.

 

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.