Leasing z wysokim wykupem – korzyści rozwiązania

2021-06-18 12:22

Wybór odpowiedniej formy leasingu ma bardzo duże znaczenie dla ponoszonych z tego tytułu kosztów. Czy warto zdecydować się na leasing z wysokim wykupem? W ostatnim czasie taka forma finansowania cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodowego z wysoką kwotą wykupu?

Leasing z wysokim wykupem – korzyści rozwiązania

Leasing najczęściej kojarzy się z niskimi kosztami wykupu pojazdu, jednak obecnie można także zdecydować się na leasing z wysokim wykupem. Leasing ten określany jest także jako leasing z niskimi ratami, ponieważ to właśnie wtedy można uzyskać jak najniższą wysokość miesięcznych rat.
 

Czym jest leasing z wysokim wykupem?

Leasing z wysokim wykupem, czyli inaczej leasing z niskimi ratami to rodzaj leasingu, w ramach którego można pozyskać samochód z tańszymi ratami, natomiast z wyższymi kosztami wykupu.
 
Taka konstrukcja umowy polega na pozyskaniu pojazdu bez ponoszenia wysokich kosztów – w trakcie trwania umowy nie spłaca się wtedy całej wartości pojazdu wraz z odsetkami, lecz jedynie jego część. Gdy jednak użytkownik pojazdu będzie chciał zdecydować się na wykupienie pojazdu, w takim przypadku będzie musiał zapłacić za niego wyższą cenę odpowiadającą jego aktualnej wartości rynkowej.
 
Leasing z wysokim wykupem – parametry
W ramach leasingu z wysokim wykupem najczęściej spotykane są oferty z poniższymi parametrami:

  • Wpłata wstępna – od 0% do 45%,

  • Wysokość wykupu samochodu – od 40 do 65%,

  • Czas trwania umowy leasingowej – od 2 do 5 lat.

 
Dokładne oferty można sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych firm leasingowych jak również na naszym serwisie w sekcji KALKULATOR LEASINGU. Na ich podstawie można wyliczyć ogólne koszty związane z leasingiem z wysokim wykupem, a także dopasować najlepsze paramenty oferty do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Zalety i wady leasingu z wysokim wykupem

Leasing z niską ratą i z wysokim wykupem ma określone zalety i wady, stąd też należy wziąć je pod uwagę przy wybieraniu dla siebie najkorzystniejszej oferty leasingowej.
 
Zalety leasingu z wysokim wykupem:

  • Pozwala na uzyskanie jak najniższej raty miesięcznej w porównaniu do tradycyjnego leasingu z niskim wykupem na poziomie 1% – dzięki temu leasing ten jest znacznie łatwiejszy w spłacie, powoduje poprawę płynności finansowej firmy, zmniejsza ryzyko finansowe.

  • Możliwość wyleasingowania droższego pojazdu – nawet w przypadku samochodów w wyższej cenie miesięczna rata leasingowa nie będzie znaczna.

  • Po zakończeniu umowy leasingowej nie trzeba wykupować pojazdu – można oddać go firmie leasingowej lub też wskazać innego nabywcę.

  • Dodatkowe korzyści podatkowe – brak konieczności naliczania podatku VAT i wpłaty podatku dochodowego, gdy samochód będzie kupiony po zakończeniu umowy leasingowej i sprzedany w podobnej kwocie.

Wady leasingu z wysokim wykupem:

  • Wyższy koszt leasingu w porównaniu do oferty tradycyjnej – firmy leasingowe stosują wtedy wyższe oprocentowanie i marżę, co przekłada się na ogólne koszty finansowania.

  • Wysoki koszt wykupu pojazdu po zakończeniu umowy – jeżeli klient będzie chciał zdecydować się na wykupienie samochodu po zakończeniu umowy, w takim przypadku musi wnieść znacznie wyższą kwotę, dochodzącą nawet do połowy oryginalnej wartości pojazdu.

  • Większe ryzyko przy szkodzie całkowitej na pojeździe – wynika to z faktu, że pojazd jest spłacany powoli. Zabezpieczeniem jest wtedy wykupienie specjalnego ubezpieczenia GAP.

 

Kiedy warto zdecydować się na leasing z wysokim wykupem?

Leasing samochodu z wysokim wykupem, ale z niską wysokością raty będzie najlepszą opcją dla tych osób, które chciałyby uzyskać jak najniższą wysokość comiesięcznych wpłat do firmy leasingowej.
 
Porównując ze sobą koszty leasingu tradycyjnego oraz z wysokim wykupem trzeba wtedy liczyć się z różnicą wynoszącą nawet ponad 1 000 złotych w zależności od wartości samochodu, wysokości pierwszej wpłaty oraz wysokości wykupu. To powoduje, że jest to opcja polecana również dla nowych firm, które nie działają jeszcze tak płynnie jak te z większym doświadczeniem rynkowym i wyższą liczbą klientów. Koszty leasingu w takim wypadku są również wyższe i nie są one tymi przysłowiowymi 108% w reklamach. Koszty takiego leasingu w zależności od zdolności klienta i oferty wachają się pomiędzy 113%-119%. Bank biorąc odpowiednie wyższe ryzyko kompensuje je kosztem. 
 
Gdy zatem nie planuje się wykupować pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej, wysoki wykup jest bardzo ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.