Wybór odpowiedniej formy leasingu ma bardzo duże znaczenie dla ponoszonych z tego tytułu kosztów. Czy warto zdecydować się na leasing z wysokim wykupem? W ostatnim czasie taka forma finansowania cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodowego z wysoką kwotą wykupu?
Leasing najczęściej kojarzy się z niskimi kosztami wykupu pojazdu, jednak obecnie można także zdecydować się na leasing z wysokim wykupem. Leasing ten określany jest także jako leasing z niskimi ratami, ponieważ to właśnie wtedy można uzyskać jak najniższą wysokość miesięcznych rat.
Leasing z wysokim wykupem, czyli inaczej leasing z niskimi ratami to rodzaj leasingu, w ramach którego można pozyskać samochód z tańszymi ratami, natomiast z wyższymi kosztami wykupu.
Taka konstrukcja umowy polega na pozyskaniu pojazdu bez ponoszenia wysokich kosztów – w trakcie trwania umowy nie spłaca się wtedy całej wartości pojazdu wraz z odsetkami, lecz jedynie jego część. Gdy jednak użytkownik pojazdu będzie chciał zdecydować się na wykupienie pojazdu, w takim przypadku będzie musiał zapłacić za niego wyższą cenę odpowiadającą jego aktualnej wartości rynkowej.
Leasing z wysokim wykupem – parametry
W ramach leasingu z wysokim wykupem najczęściej spotykane są oferty z poniższymi parametrami:
Wpłata wstępna – od 0% do 45%,
Wysokość wykupu samochodu – od 40 do 65%,
Czas trwania umowy leasingowej – od 2 do 5 lat.
Dokładne oferty można sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych firm leasingowych jak również na naszym serwisie w sekcji KALKULATOR LEASINGU. Na ich podstawie można wyliczyć ogólne koszty związane z leasingiem z wysokim wykupem, a także dopasować najlepsze paramenty oferty do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Leasing z niską ratą i z wysokim wykupem ma określone zalety i wady, stąd też należy wziąć je pod uwagę przy wybieraniu dla siebie najkorzystniejszej oferty leasingowej.
Zalety leasingu z wysokim wykupem:
Pozwala na uzyskanie jak najniższej raty miesięcznej w porównaniu do tradycyjnego leasingu z niskim wykupem na poziomie 1% – dzięki temu leasing ten jest znacznie łatwiejszy w spłacie, powoduje poprawę płynności finansowej firmy, zmniejsza ryzyko finansowe.
Możliwość wyleasingowania droższego pojazdu – nawet w przypadku samochodów w wyższej cenie miesięczna rata leasingowa nie będzie znaczna.
Po zakończeniu umowy leasingowej nie trzeba wykupować pojazdu – można oddać go firmie leasingowej lub też wskazać innego nabywcę.
Dodatkowe korzyści podatkowe – brak konieczności naliczania podatku VAT i wpłaty podatku dochodowego, gdy samochód będzie kupiony po zakończeniu umowy leasingowej i sprzedany w podobnej kwocie.
Wady leasingu z wysokim wykupem:
Wyższy koszt leasingu w porównaniu do oferty tradycyjnej – firmy leasingowe stosują wtedy wyższe oprocentowanie i marżę, co przekłada się na ogólne koszty finansowania.
Wysoki koszt wykupu pojazdu po zakończeniu umowy – jeżeli klient będzie chciał zdecydować się na wykupienie samochodu po zakończeniu umowy, w takim przypadku musi wnieść znacznie wyższą kwotę, dochodzącą nawet do połowy oryginalnej wartości pojazdu.
Większe ryzyko przy szkodzie całkowitej na pojeździe – wynika to z faktu, że pojazd jest spłacany powoli. Zabezpieczeniem jest wtedy wykupienie specjalnego ubezpieczenia GAP.
Leasing samochodu z wysokim wykupem, ale z niską wysokością raty będzie najlepszą opcją dla tych osób, które chciałyby uzyskać jak najniższą wysokość comiesięcznych wpłat do firmy leasingowej.
Porównując ze sobą koszty leasingu tradycyjnego oraz z wysokim wykupem trzeba wtedy liczyć się z różnicą wynoszącą nawet ponad 1 000 złotych w zależności od wartości samochodu, wysokości pierwszej wpłaty oraz wysokości wykupu. To powoduje, że jest to opcja polecana również dla nowych firm, które nie działają jeszcze tak płynnie jak te z większym doświadczeniem rynkowym i wyższą liczbą klientów. Koszty leasingu w takim wypadku są również wyższe i nie są one tymi przysłowiowymi 108% w reklamach. Koszty takiego leasingu w zależności od zdolności klienta i oferty wachają się pomiędzy 113%-119%. Bank biorąc odpowiednie wyższe ryzyko kompensuje je kosztem.
Gdy zatem nie planuje się wykupować pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej, wysoki wykup jest bardzo ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.
Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.