Zdecydowana większość firm potrzebuje samochodu do prowadzenia swojej działalności. Finansowanie tego wydatku może odbywać się na różne sposoby. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się leasing oraz kredyt samochodowy. Czym się różnią? Co wybrać?
Dopasowanie właściwej oferty finansowania samochodu lub całej floty samochodów dla firmy ma bardzo duże znaczenie. Decyzja ta powiązana jest wtedy z kwestiami jak zdolność kredytowa, wysokość obciążeń, czas trwania umowy czy korzyści podatkowe.
Leasing jest sposobem finansowania, który łączy w sobie dwie różne oferty – najem oraz kredyt. W leasing można wziąć każdy przedmiot zaliczany do tzw. środków trwałych, w tym także samochód, ale również różnego rodzaju sprzęty, maszyny, urządzenia.
Poprzez leasing firma, która jest leasingobiorcą, może otrzymać do dyspozycji samochód, jednak nie jest on jej własnością. Właścicielem jest leasingodawca – firma leasingowa. Udostępnia ona pojazd klientowi w ramach umowy leasingowej.
Umowa leasingowa opiewa na określoną wysokość rat – leasingobiorca musi spłacać je systematycznie, aby móc korzystać z pojazdu. Zazwyczaj czas trwania umowy leasingowej to 2-3 lata. Po tym czasie firma może wykupić pojazd, skorzystać z drugiego leasingu lub innej formy pozyskania samochodu, gdy jest on potrzebny.
Leasing jest oferowany w dwóch wariantach:
Różnią się one pomiędzy sobą sposobem rozliczeń podatkowych, w tym odpisów amortyzacyjnych.
Co ważne, w leasing można wziąć zarówno samochody nowe, jak i używane. Należy przy tym zaznaczyć, że wysokość finansowania jest zależna od zdolności kredytowej firmy. Zatem im będzie ona wyższa, tym droższy samochód można wyleasingować.
Leasing, podobnie jak kredyt, pozwala na pozyskanie pojazdu, jednak, jak wspomniano wcześniej, nie jest on własnością leasingobiorcy. Może on stać się jego posiadaczem po zakończeniu okresu leasingu oraz jego wykupie za wyznaczoną sumę.
Oferta leasingu jest przeznaczona nawet dla najmniejszych oraz nowych firm, ponieważ pozwala ona na sfinansowanie pojazdu nawet wtedy, gdy dopiero rozpoczyna się działalność gospodarczą.
W przypadku firm prowadzonych krócej niż rok konieczne może być wniesienie wkładu własnego. Wynosi on najczęściej około 20 proc.
Zalety leasingu samochodowego:
Druga opcja to kredyt samochodowy. Jest to rodzaj kredytu celowego, który jest przeznaczony do sfinansowania zakupu samochodu. W ramach kredytu samochodowego firma pozyskuje pojazd dla siebie, dlatego też jest on jej własnością.
Aby otrzymać kredyt samochodowy, firma musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową, która warunkuje również wysokość finansowania. Firmy o niewystarczającej zdolności nie mogą skredytować droższych wydatków.
Kredyty samochodowe udzielane są przez banki lub można bezpośrednio wnioskować o kredyt w salonie samochodowym. Kredyty udzielane są na pojazdy nowe oraz używane.
Kredyt samochodowy pozwala na kupno samochodu na własność, jednak wymaga on posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową firmy składają się między innymi jej dochody, stałe wydatki, a także dotychczasowa historia kredytowa.
Stąd też oferta ta nie zawsze dostępna jest dla nowych firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność i nie uzyskują jeszcze wysokich wpływów.
Zalety kredytu samochodowego:
Dobór odpowiedniej formy finansowania pojazdu powinien zatem bazować na przeanalizowaniu każdej oferty – dzięki temu można dopasować ją do potrzeb i możliwości firmy.
Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.