Leasing samochodowy. Ile kosztuje auto w leasingu?

Leasing uznawany jest za najkorzystniejszą formę finansowania pojazdów dla firmy. Z jakimi kosztami muszą liczyć się leasingobiorcy?
Poprzez leasing firma może pozyskać pojazd potrzebny jej do prowadzenia działalności gospodarczej na korzystnych dla niej warunkach. Leasing, który udzielany jest przez firmę leasingową, polega na udostępnieniu go w ramach umowy trwającej na ogół 2-3 lata.
W tym czasie konieczne jest opłacanie rat leasingowych.

Leasing samochodowy. Ile kosztuje auto w leasingu?

Poprzez leasing firma może pozyskać pojazd potrzebny jej do prowadzenia działalności gospodarczej na korzystnych dla niej warunkach. Leasing, który udzielany jest przez firmę leasingową, polega na udostępnieniu go w ramach umowy trwającej na ogół 2-3 lata. W tym czasie konieczne jest opłacanie rat leasingowych.

Ile wynoszą koszty leasingu?

Leasing jako forma połączenia wynajmu z kredytem jest korzystną cenowo opcją dla mniejszych i większych firm, które chcą pozyskać samochód lub całą flotę samochodów.

Koszty leasingu najczęściej podawane są w procentach, które odnoszą się co całkowitego kosztu leasingu. To suma wszystkich opłat, które związane są z leasingiem. Przykładowo, może być to 106%.

Dodatkowo można spotkać się także z podawaniem rzeczywistego rocznego kosztu leasingu.

Na koszty leasingu składa się wiele czynników, dlatego też są one obliczane indywidualnie.

Co wpływa na koszt leasingu samochodowego?

Koszty leasingu samochodowego są warunkowane przez szereg zmiennych, które uwzględniane są przy wyliczeniach. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Wartość przedmiotu leasingu, czyli samochodu – im droższy samochód wybierze klient, tym wyższe będą koszty leasingu, jakie musi on ponieść.
  • Okres leasingu – czas obowiązywania umowy leasingowej. Najczęściej stosuje się umowy trwające 2-3 lata. Im krótszy czas leasingu, tym wyższa jest wysokość raty leasingowej.
  • Wysokość opłaty wstępnej, tzw. czynsz inicjalny – może być wymagany przez firmę leasingową, jednak dostępne są także oferty z 0% opłaty wstępnej. Im wyższa opłata wstępna, tym ogólny koszt leasingu będzie niższy.
  • Wysokość wykupu – dotyczy wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. Najczęściej spotyka się wykup na poziomie 1% wartości pojazdu.
  • Koszty firmy leasingowej – w tym oprocentowanie, marża i inne koszty.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że skorzystanie z leasingu samochodowego będzie wymagało zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Najczęściej nie jest to podstawowa umowa OC, lecz rozszerzona polisa AC, co powoduje, że koszt ten jest wyższy. W przypadku pojazdów o wysokiej wartości roczny koszt pełnego ubezpieczenia może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jak obliczyć wysokość rat leasingowych?

Aby obliczyć koszty leasingu, w tym także wysokość rat kredytowych, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Pozwalają one na wygodne wyliczenie wysokości kosztów i sprawdzenie różnych wariantów, aby dopasować najlepszą ofertę dla siebie.

Kalkulatory leasingu samochodowego mogą podawać przeciętny koszt związany z leasingiem na bazie dostępnych ofert lub też mogą od razu porównywać oferty dostępne aktualnie w firmach leasingowych. Na tej podstawie można następnie wybrać najkorzystniejszą ofertę leasingu, a tym samym zapłacić za korzystanie z pojazdu jak najmniej.

Do wyliczenia wysokości rat oraz kosztu leasingu przez kalkulator należy podać następujące dane:

  • cena samochodu
  • informacja o tym, czy samochód jest nowy lub używany
  • wysokość pierwszej wpłaty, czynszu inicjalnego
  • czas trwania umowy leasingowej
  • wysokość wykupu

Po wprowadzeniu tych danych do kalkulatora natychmiast wylicza on koszty związane ze skorzystaniem z umowy leasingowej. Przedsiębiorca może zatem sprawdzić, czy taka opcja jest dla niego satysfakcjonująca pod kątem kosztów, a także wybrać najlepszą dla siebie firmę leasingową.

Przykładowe koszty leasingu

Nowy samochód o wartości 70 000 złotych, z pierwszą wpłatą 10%, na okres 36 miesięcy oraz z wykupem na poziomie 1% – rata leasingowa wynosi około 1821 zł miesięcznie, a koszt całkowity to około 105%.

Nowy samochód o wartości 100 000 złotych, z pierwszą wpłatą 20%, na okres 36 miesięcy oraz z wykupem na poziomie 1% – rata leasingowa wynosi około 2310 zł miesięcznie, a koszt całkowity to około 104%.

Używany samochód o wartości 40 000 złotych, z pierwszą wpłatą 10%, na okres 24 miesięcy oraz z wykupem na poziomie 25% – rata leasingowa wynosi około 1158 zł miesięcznie, a koszt całkowity to około 104,5%.

2021-04-15 13:42:02

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.