Leasing operacyjny a leasing finansowy

Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z leasingu, na przykład na samochód, ma obecnie do dyspozycji dwie opcje – to leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Każda z nich wiąże się z nieco innymi warunkami leasingu oraz jego skutkami podatkowymi. Czym zatem cechuje się leasing operacyjny, a czym finansowy? Na co warto się zdecydować? Porównujemy je ze sobą i wskazujemy na główne podobieństwa i różnice.

Leasing operacyjny a leasing finansowy
Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z leasingu, na przykład na samochód, ma obecnie do dyspozycji dwie opcje – to leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Każda z nich wiąże się z nieco innymi warunkami leasingu oraz jego skutkami podatkowymi. Czym zatem cechuje się leasing operacyjny, a czym finansowy? Na co warto się zdecydować? Porównujemy je ze sobą i wskazujemy na główne podobieństwa i różnice.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu, czyli samochód wchodzi w skład składników majątkowych firmy leasingowej. Udostępnia go ona wtedy w ramach opłat leasingobiorcy, który może korzystać z niego przez określony czas. Po zakończeniu umowy leasingowej może on przekazać pojazd do leasingodawcy albo też może wykupić go za określoną sumę.
 
Dla leasingobiorcy wybierającego leasing operacyjny płacone co miesiąc raty leasingowe oraz czynsz inicjalny, czyli wpłata własna za leasing stanowią koszty uzyskania przychodu.
 
W przypadku leasingu tego typu podatek VAT jest doliczany i płacony z każdą z opłat. Zatem w tym przypadku leasingodawca nie ma możliwości amortyzowania środków trwałych, które są przedmiotem umowy, na przykład pojazdu.

Leasing operacyjny polecany jest dla firm, które:

 • chcą sfinansować nowe pojazdy
 • chcą wykupić pojazdy po zakończeniu umowy leasingu
 • chcą uniknąć naliczenia podatku VAT w pełnej sumie wtedy, gdy dochodzi do uzyskania środka trwałego
 • chcą zaliczyć w koszty poniesioną opłatę wstępną 

Najważniejsze wady leasingu operacyjnego:

 • konieczność zawarcia umowy na minimalny okres leasingu – zwykle wynosi on co najmniej 40 proc. okresu normatywnej stawki amortyzacji dla danego przedmiotu leasingowego, dlatego najczęściej to minimum 2 lata dla samochodów osobowych
 • zróżnicowana wysokość wykupu końcowego – będzie wyższy wtedy, gdy zostanie zawarta umowa z wysokim wykupem, czas trwania umowy będzie krótszy
 • brak możliwości amortyzacji pojazdu

Leasing finansowy

Druga opcja dostępna na rynku to leasing finansowy. Pozwala on także na korzystanie z pojazdu w ramach umowy leasingowej, lecz należy podkreślić, że przedsiębiorca nie może wykupić pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. Jest on zatem z powrotem przekazywany do leasingodawcy. Należy też zaznaczyć, że leasing finansowy na ogół ma krótszy minimalny okres niż leasing operacyjny.
 
W tej sytuacji leasingobiorca może korzystać z amortyzacji. Do kosztów, poza nią, może również zaliczać odsetkową część raty leasingowej.
 
Warto też zaznaczyć, że przy leasingu finansowym podatek VAT płaci się od całości transakcji na początku. VAT nie jest naliczany więc tylko od wpłaty własnej, lecz też od płatności, jakie będą dokonywane także potem – dochodzi więc do naliczenia go z góry. Oznacza to dla przedsiębiorcy większe obciążenie podatkowe na starcie, więc nie każdy właściciel firmy może pozwolić sobie na skorzystanie z takiej opcji.
 
Leasing finansowy polecany jest dla firm, które:
 • chcą naliczyć VAT od całego przedmiotu leasingu oraz odsetek na początku umowy 
 • chcą wziąć w leasing samochód na krótszy okres
 • nie chcą wykupić pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej 
 • chcą skorzystać z jednorazowej amortyzacji de minimis przeznaczonej dla małych podatników albo amortyzacji z podwyższoną stawką
 
Najważniejsze wady leasingu finansowego:
 • podatek VAT jest naliczany już z momentem dostawy przedmiotu – dla niektórych firm może być to jednak atut
 • czynsz inicjalny nie jest zaliczany jako koszt uzyskania przychodu 

Co wybrać – leasing operacyjny czy leasing finansowy?

Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy mają swoje plusy i minusy, co powoduje, że przed podjęciem decyzji warto przeanalizować obie te opcje.
 
Aktualnie większość przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z leasingu, decyduje się na leasing operacyjny. Jest on korzystniejszy pod kątem kosztów, ponieważ nie wymaga on wtedy wnoszenia początkowych opłat wynikających z innej formy naliczenia podatku VAT z góry. To powoduje, że stanowi on większość umów leasingowych, natomiast na leasing finansowy decyduje się mniejsza część firm.
 
2021-05-12 14:46:02

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.