Leasing – jakie zmiany proponuje rząd na 2021/2022?

Polski Ład, który został niedawno zapowiedziany przez rząd, wprowadza szereg zmian w różnych obszarach działalności gospodarczej. Wśród nich znalazły się także zmiany dotyczące leasingu. Jakie z nich zostały zaplanowane na 2021 i 2022 rok?

Leasing – jakie zmiany proponuje rząd na 2021/2022?

Polski Ład, który został niedawno zapowiedziany przez rząd, wprowadza szereg zmian w różnych obszarach działalności gospodarczej. Wśród nich znalazły się także zmiany dotyczące leasingu. Jakie z nich zostały zaplanowane na 2021 i 2022 rok?
 
Dla wielu przedsiębiorców leasing samochodu, a także innych składników ruchomych jest najkorzystniejszym sposobem na prowadzenie działalności. W ramach leasingu firma może wtedy korzystać z wybranych przedmiotów w zamian za wpłatę rat leasingowych. Po zakończeniu umowy może ona także zdecydować się na ich wykupienie.
 
Zmiany w leasingu – co warto wiedzieć?
Nowe przepisy zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu mają być „historyczną obniżką podatków”, jednak dla wielu przedsiębiorców będą one oznaczały wzrost obciążeń. Dodatkowo rząd już od dłuższego czasu wprowadza zmiany w leasingu, które także utrudniają prowadzenie działalności.
 
W 2021 roku wprowadzono już, a na 2022 rok planuje się kolejne zmiany dotyczące leasingu. Dotyczą one trzech głównych obszarów:
 
  • Minimalnego okresu amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu,
  • Podwyższenia opodatkowania za wykupienie samochodu i przeniesienia go do własności prywatnej, w tym zmian w naliczaniu podatku VAT przy wykupie samochodu,
  • Wydłużenia okresu, w którym konieczne będzie opłacenie podatków.
 
Na jakie zmiany muszą być przygotowani przedsiębiorcy korzystający z leasingu? Poniżej znajdują się dokładne informacje o wprowadzonych już przepisach oraz tych, które dopiero są planowane.
 
Minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu
Od początku 2021 roku obowiązują nowe przepisy związane z minimalnym okresem amortyzacji samochodów osobowych wykupionych z leasingu.
 
W przepisach pojawił się nowy zapis odnoszący się do środków trwałych, który wskazuje, że środki trwałe uznawane są za używane wtedy, gdy podatnik udowodni, że przed ich zakupieniem były one używane przez inny podmiot przez co najmniej 6 miesięcy.
 
Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 roku nie będzie można traktować środka trwałego, który został wzięty w leasing jako nowy, jako używanego po jego wykupieniu od firmy leasingowej. Zatem będzie on wtedy traktowany jako nowy, chociaż faktycznie był on w użytku.
 
Wobec tego w myśl nowych przepisów środek wzięty w leasing nie będzie pozwalać na wykorzystanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych, więc przedsiębiorca nie będzie mógł zastosować pełnego odpisu amortyzacyjnego. Pełen odpis w przypadku aut używanych jest szybszy niż dla aut nowych, za które teraz traktowane są pojazdy poleasingowe.
 
Warto wskazać, że zmiana przepisów nie ma zastosowania w przypadku leasingu z wykupem na kwotę niższą niż 10 000 zł. Wtedy wydatek może być od razu zaliczony w koszty. Zmiana ta jest zatem najbardziej dotkliwa dla osób wybierających leasing z wysokim wykupem.
 
Zmiany w prywatnym wykupie samochodu służbowego
Drugą ważną zmianą w przepisach dotyczących leasingu, która dopiero jest w fazie projektowej, jest ta dotycząca prywatnego wykupu samochodu służbowego. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.
 
Według nowych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy będą mieli więcej trudności z wykupieniem auta i wprowadzeniem go do majątku prywatnego. Rząd wskazuje, że mają one ograniczyć proceder związany z wyprowadzaniem z firm samochodów poleasingowych.
 
Aktualnie przedsiębiorcy mogą wprowadzić pojazd służbowy do majątku prywatnego, a po 6 miesiącach mogą dokonać jego odsprzedaży. W efekcie unikają wysokiego opodatkowania. 
 
Według nowych przepisów prywatny wykup auta służbowego ma być obciążony nowymi podatkami. Od 2022 roku przedsiębiorca przy przenoszeniu pojazdu do majątku prywatnego będzie musiał zapłacić podatek dochodowy oraz podatek VAT, co znacznie podwyższa obciążenia. VAT-u nie będzie można już odliczyć od ostatniej raty kredytowej, lecz będzie on liczony od realnej wartości samochodu.
 
Przepisy zakładają nie tylko podwyższenie opodatkowania za wykupienie samochodu i przeniesienia go do własności prywatnej, ale również wydłużają okres, w którym sprzedaż pojazdu będzie opodatkowana. Dotychczas było to 6 miesięcy, natomiast po zmianach ma być to termin 5 lat, licząc od roku, po zakończeniu którego dokonano wpłaty ostatniej raty.
 
2021-08-27 11:47:18

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.