Leasing i zmiany w roku 2022 – o czym warto wiedzieć?

Leasing nadal pozostaje najpopularniejszą formą pozyskania samochodu dla firmy. W 2022 roku wprowadzono jednak szereg zmian, które dotkną leasingobiorców. Oto najważniejsze z nich!

Leasing i zmiany w roku 2022 – o czym warto wiedzieć?
Polski Ład – zmiany w leasingu samochodów
Polski Ład obowiązuje od początku 2022 roku. Zmiany wprowadzone w ramach programu dotykają również przedsiębiorców. Nie ominą one także tych, którzy wykorzystują leasing, a w szczególności leasing na samochody.
 
Nowe zasady wprowadzone przez Polski Ład dotyczą przede wszystkim wykupu leasingowanego samochodu do majątku prywatnego. Działania te mają ograniczyć ten proceder. Księgowi wskazują, że:
 
„Zmiany w leasingu, które weszły w życie od 1 stycznia 2022, wprowadziły niemałą dezorientację wśród przedsiębiorców. Należy jednak podkreślić, że modyfikacje przepisów dotkną w szczególności osoby, które planowały skorzystać z opcji tzw. wykupu prywatnego. Utraciły one bowiem możliwość sprzedaży auta bez podatku dochodowego oraz VAT po upływie 6 miesięcy.”
 
W związku ze zmianami w przepisach samochód będzie można sprzedać bez obciążeń podatkowych dopiero po 5 latach, rozpoczynając liczenie od tego roku, po którym zapłacono ostatnią ratę leasingową. Wobec tego wcześniejsza sprzedaż pojazdu będzie oznaczała konieczność zapłaty wyższego podatku.
 
Dodatkowo zmiany dotykają kwestii rozliczeń faktury końcowej. Wpływają one przede wszystkim na tych leasingobiorców, którzy chcą zdecydować się na leasing w wysokim wykupem. Księgowi podkreślają, że:
 
„Dla przedsiębiorców, w szczególności, gdy w ramach trwającej umowy leasingu założony został wysoki wykup, rezygnacja z możliwości rozliczenia faktury końcowej w ramach działalności może okazać się niekorzystna podatkowo. Szczególnie, że samochody (zwłaszcza te droższe) „odsprzedawane” bez faktury tracą na swojej atrakcyjności dla potencjalnego nabywcy w związku z utrudnieniami związanymi z ponownym finansowaniem auta leasingiem. Po wykupie auta na działalność można również rozważyć jego sprzedaż w ramach zawierania kolejnej umowy leasingu (pozostawienia starego auta w rozliczeniu).”
 
Wprowadzone w przepisach Polskiego Ładu nowe zasady dla leasingujących pojazdy powodują zatem większe obciążenia podatkowe, niemniej jednak nie są aż tak dotkliwe. Warto jednak pamiętać o nich wtedy, gdy planuje się skorzystanie z leasingu lub też już teraz korzysta się z tej formy finansowania. 
 
Leasing samochodu w 2022 – ile kosztuje?
Na koszt leasingu wpływa szereg zróżnicowanych czynników. Ich zmiany wywołują również zmiany w wysokości rat leasingowych, a także mogą utrudniać dostęp do leasingu tym przedsiębiorcom, którzy mają niższą zdolność kredytową.
 
Rosnące ceny samochodów, a także ogólne koszty utrzymania nie pozostają bez wpływu na leasing. Duże znaczenie ma też zmiana WIBOR-u, który w ostatnich miesiącach pnie się w górę.
 
Właśnie dlatego wyleasingowanie samochodu obecnie związane jest z wyższymi kosztami w porównaniu do poprzedniego roku. Oczywiście, nadal leasing pozostaje najkorzystniejszą cenowo opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą zdecydować się na pozyskanie floty samochodowej. Dzięki niemu można zbudować ją bez konieczności zaciągania kredytu.
 
Trzeba też mieć na uwadze fakt, że stawka WIBOR będzie najprawdopodobniej rosła w kolejnych miesiącach, co oznacza wyższą ratę leasingową. Warto wskazać, że dotyczy to leasingobiorców, którzy zdecydowali się na leasing ze zmiennym oprocentowaniem.
 
Przedsiębiorcy planujący skorzystanie z leasingu powinni zatem ponownie przeliczyć koszty leasingu, uwzględniając ryzyko zmiany oprocentowania. Alternatywą jest skorzystanie z leasingu ze stałym oprocentowaniem, w przypadku którego zmiany w wysokości rat nie są tak drastyczne.
 
Podsumowanie
Polski Ład, który zaczął obowiązywać od początku 2022 roku, wprowadził wiele zmian dotyczących przedsiębiorców. Są one związane nie tylko z nowymi zasadami rozliczeń podatkowych, lecz również z leasingiem. Zmiany dotkną jednak głównie tych leasingobiorców, którzy planują wykupić samochód firmowy do majątku prywatnego – muszą oni przygotować się wtedy na wyższy podatek. 

Szukasz wsparcia przy zakupie auta bądź finansowania? 
Zadzwoń do Nas bądź napisz 

Tel. 665801919
M. office@kingsmanfinance.pl
2022-02-09 11:06:18

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.