Leasing i wysoki wykup – na czym polega i czy się opłaca?

2021-08-27 11:39

Leasing z wysokim wykupem cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega ta forma leasingu? Dlaczego warto z niej korzystać?

Leasing i wysoki wykup – na czym polega i czy się opłaca?

Leasing z wysokim wykupem cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega ta forma leasingu? Dlaczego warto z niej korzystać? Dzięki leasingowi firmy mogą pozyskać różne rodzaje sprzętów potrzebnych do działalności. Najczęściej leasingowane są pojazdy, ponieważ to one stanowią w wielu firmach podstawowe narzędzie pracy. 

Leasing może odbywać się z niskim albo z wysokim wykupem. Co warto wiedzieć o wysokości wykupu?

Wysokość wykupu w ramach leasingu odnosi się do wysokości wpłaty, w ramach której można odkupić wyleasingowany sprzęt, na przykład samochód, od firmy leasingowej. Gdy zatem wykup jest niski, wtedy kwota ta jest niska, natomiast przy wykupie wysokim ma ona znacznie wyższą wartość.

Leasing z wysokim wykupem – co to jest?

Leasing z wykupem wysokim charakteryzuje się niskimi miesięcznymi ratami leasingowymi oraz wysoką wartością wykupu. Wykup w tym przypadku plasuje się na poziomie od 25% do nawet 60%.

Podczas trwania umowy leasingowej z wysokim wykupem spłata rat leasingowych polega głównie na opłacaniu kwot wynikających ze spadku wartości leasingowego przedmiotu. Z kolei wartość wykupu odnosi się do wartości przedmiotu po paru latach jego użytkowania.
Co wpływa na kwotę wysokiego wykupu?
Wysoki wykup powoduje, że firma ma możliwość wykupienia leasingowanego przedmiotu, jednak musi przeznaczyć ona na ten cel wyższą kwotę. Jak jest ona wyliczana?

Na wysokość wysokiego wykupu w przypadku samochodów wpływa szereg czynników, między innymi:

  • Przedmiot leasingu – dla pojazdu to jego rocznik i wartość,

  • Czas trwania umowy leasingowej,

  • Zużycie przedmiotu, na przykład przebieg pojazdu,

  • Dodatkowe czynniki – umowa serwisowa i inne.

Ile wynoszą koszty leasingowe przy wysokim wykupie?

Wysoki wykup, jak wspomniano wcześniej, charakteryzuje się wysoką kwotą wykupienia pojazdu, natomiast niższą wysokością rat leasingowych.
Różnice pomiędzy wysokością rat w leasingu z niskim a wysokim wykupem mogą wynosić nawet kilkaset złotych na korzyść leasingu z wykupem wysokim. Wobec tego przedsiębiorca może wtedy płacić co miesiąc niższe kwoty do firmy leasingowej.

Warto jednak pamiętać o tym, że koszt całkowity w przypadku leasingu z wysokim wykupem jest wyższy niż przy leasingu z wykupem niskim. Bardzo często są to wartości przewyższające przysłowiowe 110% . Wobec tego przedsiębiorca, który chciałby zdecydować się na leasing, zawsze powinien zapoznać się z dokładnymi kosztami i wykonać symulację wysokości rat. 

Leasing z wysokim wykupem – kiedy warto?

Umowa leasingowa z wysokim wykupem jest obecnie chętnie wybierana przez wielu przedsiębiorców. Kiedy warto się na nią zdecydować?
1. Gdy firma chce uzyskać jak najniższe koszty
Jeżeli firma potrzebuje samochodu czy samochodów do działalności, jednak nie może pozwolić sobie na ich zakupienie, leasing z wysokim wykupem pozwoli wtedy na uzyskanie jak najniższych kosztów.
Wynika to z faktu, że leasing z wysokim wykupem pozwala na zredukowanie kosztów początkowych oraz bieżących, ponieważ rata jest wtedy niższa niż przy leasingu z wykupem niskim. Gdy zatem firma dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie dysponuje jeszcze stabilnymi dochodami, najczęściej wybiera ona leasing z wykupem wysokim, aby dzięki niemu zminimalizować koszty stałe.

2. Gdy firma nie zamierza wykupować pojazdu
Leasing z wysokim wykupem jest także polecany w sytuacji, gdy firma nie zamierza wykupować pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. 
Ze względu na konstrukcję takiego leasingu można wtedy zminimalizować wysokość rat i jednocześnie nie ponosić wysokiego kosztu w postaci odkupienia pojazdu od firmy leasingowej. W ten sposób leasing z wysokim wykupem przypomina długoterminowy wynajem samochodu w wypożyczalni. Bardzo często zdarza się, że firmy leasinowe stosują wtedy zabiegi związane z limitem kilometrów na umowach i wchodzi on w życie w momencie kiedy klient decyduje, że NIE wykupuje auta. 

3. Gdy firma chce wykupić pojazd, ale natychmiast go sprzedać
Wybór leasingu z wysokim zakupem będzie dobrym rozwiązaniem również w takiej sytuacji, gdy firma chciałaby natychmiast po wykupieniu pojazdu dokonać jego sprzedaży.

Ma to związek z faktem, że leasing z wysokim wykupem jest wtedy bardziej opłacalny pod kątem podatkowym. Firma nie płaci wtedy tak wysokiego podatku dochodowego jak w przypadku wykupienia pojazdu w niskiej kwocie.
Jeśli poszukujesz wsparcia przy zrozumieniu tematyki bądź szukasz konkretnej oferty śmiało zadzwoń do naszych Doradców Motoryzacyjnych Kingsman 
t. 665801919
e. [email protected] 

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.