Jak liczyć koszt leasingu? Sprawdź przykłady

Za pomocą leasingu firma może łatwo pozyskać pojazd do prowadzenia działalności. W jaki sposób obliczyć koszty leasingu? Jak wybrać najtańszy leasing, a jak leasing z najniższą ratą? Sprawdź przykłady dotyczące kalkulowania kosztów leasingu samochodowego.

Jak liczyć koszt leasingu? Sprawdź przykłady
Na ostateczne koszty leasingu składa się szeroka gama czynników, stąd też przy wyborze odpowiedniej oferty warto zawsze dokładnie skalkulować ten wydatek. Dzięki temu można sprawdzić, na jaki koszt trzeba się przygotować, a także wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję finansowania.
 

Jak obliczyć koszty leasingu?

Do określenia kosztów leasingu konieczne jest uwzględnienie określonych czynników składających się na ostateczny wydatek.
 
Aby wyliczyć koszty leasingu, pod uwagę należy wziąć poniższe kwestie:
  • cena pojazdu, jaki ma być wyleasingowany
  • wpłata wstępna, określona procentowo albo w formie wyznaczonej kwoty
  • liczba rat leasingowych – czas trwania leasingu
  • wysokość wykupu pojazdu z leasingu
 
Ponadto warto wziąć pod uwagę inne kwestie, w tym rodzaj leasingu – operacyjny i finansowy. Wpływają one na sposób rozliczania podatków oraz na wykup samochodu. Dodatkowo duże znaczenie mają kwestie jak amortyzacja, ubezpieczenie pojazdu, inne opcje wchodzące w skład leasingu.
 
Najtańszy leasing – jak wziąć najtańszy leasing?
Koszty leasingu nie muszą być wysokie. Aby wybrać najtańszy leasing samochodowy, warto przede wszystkim dopasować jego parametry w taki sposób, by obniżyć wysokość raty kredytowej, a także ogólne koszty leasingu.
 
Jeżeli leasing ma dotyczyć samochodu o wartości 125 000 zł, w takim przypadku w standardowej opcji, czyli dla umowy trwającej 36 miesięcy, 10% wpłaty własnej, czyli 12 500 zł oraz przy wykupie na poziomie 1%, czyli 1 250 zł rata miesięczna netto będzie wynosiła od około 3 293 zł do 3 319 zł. Suma opłat to wtedy od około 105% do 107%.
 
Żeby obniżyć koszty leasingu, należy przede wszystkim skrócić czas jego trwania oraz podnieść wpłatę własną i wykup.
 
Przykładowo, dla wspomnianego samochodu o wartości 125 000 zł z leasingiem na okres 24 miesięcy, wpłatą własną na poziomie 20%, czyli 25 000 zł oraz wykupem w wysokości 10%, czyli 12 500 zł miesięczna rata leasingowa będzie wynosiła od około 3 855 zł do 3 893 zł, jednak suma opłat będzie wtedy plasowała się na poziomie około 104%. Jeszcze wyższa wpłata własna na poziomie wynoszącym 30%, czyli 37 500 zł spowoduje obniżenie ogólnych kosztów do 103%.
 
Wobec tego wtedy, gdy celem jest jak najtańszy leasing, trzeba przygotować się na wyższe koszty wstępne. Skrócenie czasu trwania leasingu dodatkowo obniży ogólne koszty, jednak spowoduje również podwyższenie wysokości raty leasingowej.
 
Najniższa rata, ale wyższy koszt leasingu – czyli leasing z wysokim wykupem
Druga opcja, która często wybierana jest przez leasingobiorców, to tak zwany leasing z wysokim wykupem. Umowa tego typu zawierana jest najczęściej wtedy, gdy nie planuje się wykupienia samochodu, stąd też możliwe jest obniżenie wysokości rat.
 
Leasing z wysokim wykupem charakteryzuje się niskim wkładem własnym, a także wysokim wykupem, który dochody nawet do 40% wartości pojazdu. Czas leasingu to zwykle około 3-5 lat. Im dłuższy czas trwania umowy leasingowej, tym niższe mogą być koszty miesięcznej raty.
 
W przypadku samochodu o wartości 125 000 zł z umową leasingową na okres 5 lat, czyli na 60 miesięcy, a także z wpłatą własną 0% lub 1%, czyli 1 250 zł oraz z wykupem 40%, czyli 50 000 zł, trzeba przygotować się na ratę miesięczną na poziomie około 1 600 zł. Suma opłat w tym przypadku wynosi 115-116%.
 
Jeżeli zatem celem jest jak najniższa rata leasingu, warto zdecydować się na leasing z wysokim wykupem. W porównaniu do tradycyjnego leasingu z niskim wykupem różnica w wysokości miesięcznej raty może wynosić wtedy nawet ponad 1 500 złotych. W efekcie firma ma większą płynność finansową, może łatwiej pozwolić sobie na większe inwestycje, na przykład w ramach kredytów bankowych.
 
Kalkulatory leasingu – wylicz koszty leasingu samodzielnie!
Aby sprawdzić ogólne koszty leasingu dla różnych parametrów, najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Dzięki nim można wyliczyć koszty i wybrać najlepszą ofertę leasingową.
 
2021-06-18 12:09:03

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.