Jak długo trwa procedura zawarcia umowy leasingowej?

2021-04-19 09:53

Chcesz wziąć samochód w leasing i zależy Ci na czasie? Sprawdź razem z nami, jak długo trwa cała procedura zawarcia umowy leasingu, aby dowiedzieć się, kiedy możesz zacząć korzystać z samochodu potrzebnego w Twojej firmie.
 
 

Jak długo trwa procedura zawarcia umowy leasingowej?
Leasing samochodów uznawany jest obecnie za najkorzystniejszą metodę finansowania pojazdów, dlatego też jest on wybierany zarówno przez nowe firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, jak i przez te, które działają na rynku już od wielu lat. Leasing pozwala na korzystanie z pojazdu w ramach umowy leasingowej opłacanej przez określony czas – najczęściej 2-3 lat. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić pojazd.
 
Jak szybko można otrzymać auto w leasing?
Wiele firm leasingowych deklaruje, że przedsiębiorca może otrzymać w nich leasing nawet w ciągu 24 godzin. Rzeczywiście, jest to możliwe, jednak warto pamiętać o tym, że nie każda umowa zawierana jest tak szybko. Aby otrzymać ekspresowy leasing, trzeba spełnić określone wymagania.
 
Czas procedury leasingowej mierzony jest od momentu złożenia wniosku aż do odebrania przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku samochodu. Na okres ten wpływa wiele czynników, stąd też trudno jednoznacznie wskazać, jak długo trzeba będzie zaczekać, by zasiąść za kierownicą wyleasingowanego samochodu.
 
Średni czas trwania procedury leasingowej dla różnych typów pojazdów:
  • samochody osobowe nowe – 1-3 dni robocze
  • samochody osobowe używane – 2-5 dni roboczych
  • samochody ciężarowe – 2-7 dni roboczych 
Jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingowej?
Procedura umowy leasingowej składa się z kilku następujących po sobie etapów, z których każdy trwa określony czas. Warto zatem przyjrzeć jej się nieco bliżej, aby poznać cały przebieg procesu ubiegania się o finansowanie.
 
1. Wybór właściwego leasingodawcy
Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniej firmy leasingowej, do której złoży się swój wniosek. Należy zwrócić uwagę na różne oferty i porównać je ze sobą, co pozwala na dopasowanie leasingu do konkretnych potrzeb oraz wybranie najkorzystniejszej cenowo propozycji.
 
2. Złożenie wniosku o leasing
Po wybraniu właściwej firm leasingowej należy złożyć do niej swój wniosek, dołączając do niego w razie potrzeby dodatkowe dokumenty, na przykład deklarację podatkową. Wniosek o leasing można złożyć obecnie także przez internet, dlatego nie jest konieczne osobiste udawanie się do placówki.
 
3. Analiza wniosku leasingowego
Firmy leasingowe i banki stosują różne procedury związane z analizą wniosków leasingowych. Obecnie najczęściej stosowna jest procedura uproszczona, która nie wymaga przekazywania wielu danych – wystarczy wypisany wniosek i informacje o przedmiocie leasingu. Wtedy czas poświęcony na analizę wniosku jest krótszy niż przy bardziej złożonych procedurach.
 
W ramach analizy wniosku leasingowego firma dokładnie sprawdza zdolność finansową swojego klienta, w tym także kontroluje go w odpowiednich bazach jak BIK, KRD i innych.
 
4. Weryfikacja przedmiotu leasingu
W ramach procedury leasingu duże znaczenie ma także weryfikacja przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku samochodu. Sprawdzenie to wiąże się głównie z potwierdzeniem ceny przedmiotu, dlatego też wtedy, gdy leasinguje się pojazdy używane, zwykle etap ten trwa dłużej niż przy pojazdach nowych.
 
5. Sygnowanie umowy
Gdy wszystkie dokumenty się zgadzają, klient ma właściwą zdolność kredytową i nie ma zastrzeżeń co do przedmiotu leasingu, firma leasingowa wydaje pozytywną decyzję. Wtedy następuje podpisanie umowy z firmą leasingową, a później odbiór przedmiotu leasingu.
 
Czy można przyspieszyć procedurę leasingową?
Firmy, którym zależy na jak najszybszym odbiorze wyleasingowanego samochodu, mogą zastosować sposoby, które pozwalają na przyspieszenie całej procedury.
 
Aby szybciej odebrać samochód na leasing:
  • weź w leasing nowy samochód 
  • wybierz firmę leasingową, która zapewnia szybkość całej procedury
  • sprawdź przebieg procedury leasingowej u wybranego leasingodawcy
  • przygotuj wcześniej dokumenty, które mogą być potrzebne, na przykład dokumenty firmowe, finansowe
  • skorzystaj z usług wyspecjalizowanych podmiotów, Doradców Motoryzacyjnych

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.