Główne różnice pomiędzy leasingiem tradycyjnym a wynajmem długoterminowym

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy samochodu mają swoje plusy i minusy. Czym dokładnie różnią się te dwie oferty? Na co warto się zdecydować? 
 

Główne różnice pomiędzy leasingiem tradycyjnym a wynajmem długoterminowym

Firma może pozyskać samochód na kilka sposobów – może kupić go na własność, także z pomocą kredytu, ale może także wybrać leasing samochodowy lub popularny ostatnio wynajem długoterminowy.

Czym jest leasing auta?

Leasing samochodu polega na otrzymaniu go do dyspozycji w ramach umowy leasingowej. Najczęściej trwa on 3 lata. Po tym czasie, zależnie od typu leasingu, pojazd można wykupić za symboliczną sumę lub oddać leasingodawcy.
 
Do wyboru są dwie formy leasingu:
  • operacyjny
  • finansowy
Najczęściej firmy decydują się na skorzystanie z leasingu operacyjnego, który pozwala na wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy, najczęściej za 1% jego wartości, a także umożliwia rozliczanie podatku VAT z każdą ratą leasingową.
 
Czym jest wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu to usługa polegająca na wypożyczeniu pojazdu na dłuższy okres – zwykle od 1 roku do nawet 5 lat. W tym czasie użytkownik pojazdu może korzystać z niego w ramach umowy wynajmu.
 
Wypożyczenie pojazdu, podobnie jak leasing, opłacane jest w ratach, najczęściej płaconych co miesiąc. W ramach raty pokrywa się większość kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu, poza kosztami paliwa. Po zakończeniu umowy najmu samochód oddaje się w wypożyczalni, lecz niektóre z nich pozwalają na jego wykupienie.
 
Leasing a wynajem długoterminowy – czym się różnią?
Wyleasingowanie i wypożyczenie samochodu mają wiele zalet, ale także i wad. Trudno oceniać je jednoznacznie, ponieważ określona zaleta może być dla jednego z klientów wadą, natomiast wada zaletą. Warto więc skoncentrować się na głównych różnicach pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym.
 
1. Wykup samochodu
Jedną z głównych różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem samochodu długoterminowo jest wykup pojazdu po zakończeniu umowy.
 
W przypadku leasingu operacyjnego wykup pojazdu najczęściej następuje za jego symboliczną kwotę – 1% wartości samochodu. Samochód można też oddać do leasingodawcy, a następnie wziąć w leasing kolejny.
 
Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego samochód jest zwracany do wypożyczalni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niekiedy można także go wykupić, lecz na ogół w cenie wyższej niż w przypadku leasingu.
 
Gdy zatem celem jest wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie leasing.
 
2. Koszty
Druga ważna kwestia związana z leasingiem i wynajem samochodu to koszty.
 
W przypadku leasingu dokonuje się spłaty wartości samochodu wraz z marżą leasingodawcy. Trzeba wykupić także samodzielnie ubezpieczenie i pokrywać inne koszty związane z użytkowaniem pojazdu. Z kolei dla wynajmu koszty pokrywają użytkowanie pojazdu, co powoduje, że taka opcja często jest bardziej opłacalna i wygodniejsza.
 
Aby jednak uzyskać dokładne ceny, najlepiej sprawdzić oferty bezpośrednio w firmach leasingowych i wypożyczalniach samochodowych. Dzięki temu można wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.
 
3. Limit kilometrów
W przypadku leasingu limit kilometrów nie ma zastosowania, natomiast może być on wykorzystany dla wynajmu samochodu. Czasami jest narzucony w leasingu limit kilometrów do umowy narzucony przez analityka jako forma zabezpieczenia. 
 
Gdy planuje się dłuższe dojazdy, w takim przypadku warto zdecydować się na leasing albo na wynajem bez limitu kilometrów, by nie narażać się na dodatkowe koszty.
 
4. Wpłata wstępna
W przypadku leasingu zazwyczaj stosowana jest opłata wstępna, co oznacza, że klient musi dysponować odpowiednią sumą do zawarcia umowy. Wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.
 
Z kolei wynajem długoterminowy nie powoduje konieczności wnoszenia wpłaty wstępnej, co powoduje, że jest on łatwiejszy do uzyskania dla osób, które nie dysponują wymaganą sumą, na przykład dla nowych firm.
 
5. Czas trwania umowy
Umowa leasingu najczęściej zawierana jest na okres od 2 do 4 lat, ewentualnie do 5 lat. Z kolei wynajem długoterminowy zwykle wynosi od 3 do 5 lat, przy czym można także zdecydować się na krótszy termin, na przykład 1 roku.
 
Co wybrać – leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?
Najlepiej dopasować odpowiednią opcję do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę zalety i wady leasingu i wynajmu długoterminowego. Wszystko zależy od Twoich potrzeb biznesowych i osobistych. Jeśli czujesz potrzebe porozmawiania o tym śmiało dzwoń do zespołu Doradców Motoryzacyjnych Kingsman 665801919
 
2021-06-18 11:41:01

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.