Dla kogo leasing tradycyjny, a dla kogo wynajem długoterminowy?

Leasing i wynajem długoterminowy to dwie oferty, które najczęściej brane są pod uwagę przez przedsiębiorców przy wyborze formy finansowania pojazdu. Na co warto się zdecydować? Sprawdź, dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie leasing, a dla kogo wynajem samochodu.

Dla kogo leasing tradycyjny, a dla kogo wynajem długoterminowy?

 Kiedyś właściciele firm najczęściej decydowali się na leasing samochodu. Pozwala on na uzyskanie środku transportu na korzystnych warunkach, bez konieczności płacenia całej sumy z własnej kieszeni i zaciągania kredytu. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się także wynajem długoterminowy oferowany przez wypożyczalnie samochodowe. Każda z tych opcji ma nieco inne warunki, a tym samym sprawdzi się także w innych przypadkach.
 

Leasing samochodu – na czym polega?

W ramach leasingu klient może pozyskać samochód zgodnie z zapisami umowy leasingowej – najczęściej na okres od 2 do 4 lat, z ratą płaconą co miesiąc, z opcją wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.
 
Leasing samochodu jest dostępny w dwóch wariantach: Najczęściej przedsiębiorcy wybierają pierwszą z powyższych opcji, czyli leasing operacyjny. Umożliwia on wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy, zwykle za symboliczną sumę 1% wartości, ale pojazd może być także oddany do leasingodawcy.
 
Aby skorzystać z leasingu, zwykle konieczne jest wniesienie opłaty wstępnej, inicjalnej, której wysokość zależna jest od wartości pojazdu. Opłata zaczyna się już od 1%, jednak może ona wynosić nawet powyżej 10% wartości pojazdu.
 

Dla kogo leasing samochodu?

Leasing samochodu dla firmy będzie najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy po zakończeniu umowy planuje się wykupić pojazd na własność. W porównaniu z wynajmem długoterminowym wysokość wykupu jest znacznie niższa – zwykle jest to 1% jego wartości, co powoduje, że firma może stać się właścicielem pojazdu za ułamek jego pierwotnej ceny.
 
Leasing jest także dobrym wyborem wtedy, gdy docenia się większą swobodę w użytkowaniu pojazdu. Wprawdzie umowa leasingowa określa sposób użytkowania samochodu, jednak z drugiej strony daje ona szersze możliwości w porównaniu do wynajmu, na przykład w kwestiach związanych z naprawami, brakiem limitu kilometrów.
 

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega?

Długoterminowy wynajem samochodu to opcja, która stanowi ciekawą alternatywę dla leasingu pojazdu. W tym przypadku dochodzi do wypożyczenia go na określony czas wskazany z góry w umowie – zwykle jest to od 1 roku do 5 lat.
 
Samochód w ramach wynajmu długoterminowego, podobnie jak w leasingu, nie jest własnością wynajmującego, a także narzuca na niego określone wymagania. Mogą one dotyczyć także sposobu użytkowania pojazdu, a także limitu przejechanych kilometrów.
 
W porównaniu z leasingiem wynajem długoterminowy jest wygodniejszy, ponieważ w cenę wchodzi większość usług dodatkowych, między innymi koszty przeglądów pojazdu, jego serwisu, ubezpieczenia czy wymiany opon. To powoduje, że klient nie musi wtedy przejmować się ich prowadzeniem.
 
Po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego pojazd oddaje się do wypożyczalni. Niektóre z nich pozwalają jednak na jego wykupienie. W tym przypadku koszty są jednak wyższe niż w leasingu.
 
Dla kogo wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy samochodu polecany jest przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którym zależy na oddaniu pojazdu po zakończeniu umowy. Wtedy będzie on najbardziej opłacalny. Wykupienie samochodu jest wprawdzie możliwe, jednak będzie ono związane z wyższymi kosztami.
 
Również wynajem długoterminowy będzie dobrą opcją dla tych osób, które doceniają komfort. W tym przypadku w ramach raty zawiera się szeroka gama usług, co powoduje, że nie trzeba opłacać ich dodatkowo. To zmniejsza koszty i poprawia komfort eksploatacji pojazdu.
 
Wynajem może być również lepszą opcją dla nowych firm, które dopiero rozpoczęły działalność. Wówczas mogą one wypożyczyć samochód na lepszych warunkach, także bez opłaty wstępnej.
 

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu – co lepsze?

Ofertę warto zatem dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, w szczególności pod kątem opcji wykupu pojazdu. Aby sprawdzić koszty leasingu i najmu, można skorzystać z dostępnych online kalkulatorów lub zwrócić się bezpośrednio do firm leasingujących i wypożyczalni, by uzyskać indywidualną ofertę.
 
 
2021-06-18 11:49:09

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.