Czy raty w leasingach będą się zmieniały wraz z inflacją?

2022-02-09 11:22

O rosnącej inflacji mówi się dzisiaj coraz częściej. Powszechny wzrost cen produktów oraz usług przekłada się na praktycznie wszystkie obszary życia. Dotyka on także przedsiębiorców, którzy decydują się na leasingu samochodów. Jak inflacja wpływa na leasing?

Czy raty w leasingach będą się zmieniały wraz z inflacją?

Dlaczego inflacja rośnie - krótki wstęp?


W gospodarkach rynkowych ceny ulegają nieustannym zmianom. Niektóre z nich spadają, natomiast inne rosną. Gdy ceny zaczynają powszechnie rosnąć, mówimy o inflacji. W efekcie za tę samą kwotę można kupić znacznie mniej produktów i usług, co oznacza spadek wartości pieniądza. W ostatnim czasie wskaźniki inflacji w Polsce stale rosną. Według danych podanych za grudzień inflacja konsumencka znajdowała się już na poziomie 8,6%. To najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 21 lat. Za odpowiedzialnych za rosnącą inflację wskazuje się przede wszystkim zmiany na rynkach, jakie zaszły na skutek globalnej pandemii, rosnące ceny prądu oraz gazu, a także wielu produktów spożywczych. W Polsce za ważny czynnik uważa się też zmiany podatkowe, jakie wprowadził Polski Ład, zwiększając obciążenia dla wielu przedsiębiorców, którzy zaczęli podnosić ceny.
 

Inflacja a stopy procentowe – co mają ze sobą wspólnego?

Inflacja jest powiązana z wieloma czynnikami. Zaliczają się do nich również stopy procentowe, które odnoszą się do stóp procentowych ustalanych przez RPP – Radę Polityki Pieniężnej. Niskie stopy procentowe, które wpływają między innymi na oprocentowanie kredytów, powodują większe zainteresowanie tymi produktami, co dodatkowo sprzyja rosnącej inflacji, ponieważ na rynku znajduje się coraz więcej pieniędzy. W związku z rosnącą inflacją RPP postanowiła zacząć podnosić niskie stopy procentowe. Wobec tego czas rekordowo niskich stóp już się zakończył, a wraz z nim pojawiło się widmo podwyżek. Stopy procentowe ustalane przez RPP mają bowiem związek ze wskaźnikiem WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), czyli wskaźnikiem, który służy do regulacji pożyczek pomiędzy komercyjnymi bankami na rynku polskim. To właśnie on oddziałuje na wysokość zobowiązań finansowych, w tym kredytów i leasingów ze zmienną stopą procentową.
 

Jak inflacja wpływa na wysokość rat leasingowych?

Rosnąca inflacja ma duże znaczenie dla leasingobiorców – dla tych korzystających już z leasingu, a także dla tych, którzy dopiero chcą zdecydować się na taką formę finansowania. Inflacja, a także powiązane z nią stopy procentowe oraz stawka WIBOR przyczyniają się do wzrostu rat leasingowych.Większość leasingów w Polsce udzielana jest ze zmienną stopą oprocentowania, co oznacza, że w trakcie spłaty rata może rosnąć lub maleć. Rata maleje, gdy WIBOR jest niski, natomiast rośnie wtedy, gdy jest on wyższy. Przez ostatnie lata WIBOR był na rekordowo niskim poziomie, natomiast ostatnie zmiany w wysokości stóp procentowych wprowadzone przez RPP spowodowały podwyższenie jego stawki.Wyższy WIBOR będzie zatem oznaczał wyższe raty leasingowe, w szczególności dla tych leasingobiorców, którzy dopiero ostatnio zdecydowali się na wzięcie sprzętu w leasing.Inflacja nie pozostanie również obojętna dla osób, które dopiero zamierzają zdecydować się na leasing pojazdu. Wyższe koszty produkcji samochodów wywołały ich wyższe ceny, co przekłada się również na dostępność leasingu oraz na wysokość rat leasingowych. Warto wobec tego wykonać nową kalkulację leasingu.
 
Duże znaczenie ma też fakt malejącej wartości pieniądza. To powoduje, że rosnące raty leasingowe mogą stać się coraz trudniejsze do spłaty.Na korzystne zmiany – niższą inflację, stopy procentowe i WIBOR – na razie się nie zapowiada. Eksperci wskazują, że inflacja będzie w ciągu najbliższego roku i najprawdopodobniej także później utrzymywała się stale na dość wysokim poziomie. To może oznaczać dalsze podwyżki dla leasingobiorców.
 

Podsumowanie

Inflacja nie pozostaje bez znaczenia dla klientów firm leasingowych. Obecni leasingobiorcy muszą liczyć się z rosnącymi ratami w przypadku zmiennych stóp oprocentowania leasingu. Skorzystanie z usług leasingowych także może być trudniejsze niż jeszcze przed rokiem ze względu na rosnące ceny pojazdów i wysokie stopy procentowe.
 
Szukasz wsparcia przy zakupie auta bądź finansowania? 
Zadzwoń do Nas bądź napisz 

Tel. 665801919
M. [email protected]

Zobacz także

Zainteresowany leasingiem?

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.