Leasing umożliwia przedsiębiorcom pozyskanie mienia, które jest niezbędne do prowadzenia działalności. Chociaż najczęściej kojarzony jest on z samochodami, to jednak warto wskazać, że leasingować można także wiele innych przedmiotów. Jak wygląda struktura leasingu w Polsce?
W ramach leasingu przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp do różnego rodzaju mienia ruchomego oraz nieruchomości. Zawarcie umowy z firmą leasingową pozwala na korzystanie z danego przedmiotu na wskazany okres w zamian za opłatę rat leasingowych. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu lub też może oddać go do firmy leasingowej i pozyskać kolejny. Struktura leasingu w Polsce i w Europi. Wśród najczęściej leasingowanych aktywów zarówno przez polskie, jak europejskie przedsiębiorstwa znajdują się pojazdy, w tym samochody osobowe oraz pojazdy użytkowe. Drugie miejsce zajmują łącznie maszyny i urządzenia, do których zaliczane są między innymi sprzęt komputerowy, ale również tabor kolejowy, samoloty, statki, maszyny używane w biznesie.pomiędzy polskim a europejskim rynkiem nie widać zbyt dużych różnic w strukturze leasingu. Największy kontrast widać na przykładzie nieruchomości, które w Europie leasingowane są częściej niż w Polsce.
Samochody osobowe – 49 proc.
Maszyny i urządzenia – 28 proc.
Pojazdy użytkowe – 18 proc.
Nieruchomości – 5 proc.
Samochody osobowe – 52 proc.
Maszyny i urządzenia – 25 proc.
Pojazdy użytkowe – 21 proc.
Nieruchomości – 1 proc.
Najczęściej firmy decydują się na wzięcie w leasing samochodu. Samochody w firmach używane są w celu transportu osób oraz mienia. Pozwalają one na dojazd do klientów, załatwianie sprawfirmowych, dowożenie towarów oraz na realizowanie usług w terenie. W tej kategorii zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się pojazdy osobowe, które pozwalają firmom na prowadzenie działalności gospodarczej w różnych branżach. Również leasingowane są pojazdy użytkowe, do których zaliczają się te dostawcze, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, a także autobusy. Zapotrzebowanie na leasing wśród firm wymagających własnej floty pojazdów jest zatem największe. Dzięki tej opcji finansowania mogą one pozyskać niezbędne wyposażenie potrzebne do prowadzenia działalności. Po zakończeniu umowy leasingowej firma może zrezygnować z wykupienia pojazdu i wybrać leasing kolejnego, dzięki czemu może ona utrzymywać swoją flotę samochodów stale w dobrym stanie.
Według danych podanych przez platformę Automarket.pl, która związana jest z firmą leasingową PKO Leasing, polscy przedsiębiorcy mają określone preferencje dotyczące marek leasingowanych pojazdów. Marki pojazdów, które są najczęściej leasingowane i wynajmowane to:
Opel – 14,9 proc.
Hyundai – 10,4 proc.
BMW – 10,1 proc.
Skoda – 9,7 proc.
Ford – 7,1 proc.
Powyższe marki samochodów wybierane są zarówno wtedy, gdy firma chce wyleasingować nowy pojazd, jak i wtedy, gdy wybiera ten używany.
Poza samochodami w leasing można wziąć także innego rodzaju mienie. Wielu przedsiębiorców wybiera taką formę finansowania wtedy, gdy konieczne jest wyposażenie firmy w odpowiednie maszyny i urządzenia przeznaczone do prowadzenia działalności. Wśród najczęściej leasingowanych maszyn i urządzeń znalazły się:
Urządzenia komputerowe,
Maszyny rolnicze,
Sprzęt budowlany,
Maszyny używane do obróbki metali i produkowania tworzyw sztucznych,
Sprzęt medyczny,
Maszyny używane w przemyśle spożywczym,
Maszyny poligraficzne – używane do druku.
Dzięki możliwości wyleasingowania urządzeń oraz maszyn firma nie musi wtedy ponosić wysokiego kosztu ich zakupu.
Poza powyższym mieniem polskie firmy decydują się też na leasing innego rodzaju mienia, na przykład są to meble przeznaczone do prowadzenia działalności, samoloty, statki, tabor kolejowy, a także nieruchomości, które stanowią jednak mniejszość na rynku leasingowym.
Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.