5 głównych korzyści leasingu samochodu dla firmy

Leasing stanowi jedną z popularnych form finansowania, po którą często sięgają przedsiębiorcy, by pozyskać pojazdy potrzebne do działania firmy. Jakie korzyści związane są z leasingiem samochodów? Oto 5 najważniejszych z nich!

5 głównych korzyści leasingu samochodu dla firmy

Finansowanie przez leasing jest związane z licznymi korzyściami dla leasingobiorcy, czyli dla firmy, która decyduje się na wzięcie samochodu w leasing. To właśnie one powodują, że ta forma pozyskania samochodów jest ciągle tak popularna. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na leasing samochodów?

1. Proste warunki uzyskania leasingu

Aby wziąć samochód w leasing, przedsiębiorca nie musi obecnie przygotowywać się na skomplikowane formalności. Są one bardzo często znacznie prostsze niż w przypadku kredytu samochodowego.

Firma leasingowa wymaga od swojego klienta wyłącznie przekazania podstawowych dokumentów związanych z prowadzeniem działalności i nie wymaga ona zabezpieczenia leasingu. W takiej sytuacji, gdy leasingobiorca przestaje spłacać raty leasingowe, firma leasingowa żąda zwrotu pojazdu, który cały czas technicznie należy do niej.

Aby uzyskać leasing na samochód, trzeba przedstawić dokumenty jak:

  • dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty,

  • Zaświadczenie o numerze REGON, NIP,

  • Wypis z KRS albo wpis do CEiDG.

2. Brak potrzeby angażowania środków własnych

Leasing jest formą pozyskania pojazdu, która od przedsiębiorcy nie będzie wymagała potrzeby angażowania środków własnych w przeciwieństwie do zakupu samochodu. Pod tym względem jest on podobny do kredytu samochodowego, jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest on też prostszy do uzyskania.

Aby skorzystać z leasingu, przedsiębiorca może być jednak poproszony o przekazanie wpłaty własnej, tak zwanej opłaty początkowej, która zazwyczaj wynosi od 0,5% do 10% wartości leasingowanego pojazdu. Warto jednak zaznaczyć, że do dyspozycji są także takie oferty leasingowe, w których przedsiębiorca nie musi dokonywać wpłaty własnej.

3. Korzyści pod kątem podatkowym

Każdy przedsiębiorca chciałby płacić jak najniższe podatki. W przypadku leasing jest to możliwe, ponieważ pozwala on na ich optymalizację.

Najlepsze korzyści podatkowe niesie ze sobą leasing operacyjny. W tym przypadku koszty dotyczące leasingu firma może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych, a dokładnie są to:

  • Opłata wstępna za leasing pojazdu,

  • Raty leasingowe,

  • Dodatkowe opłaty, na przykład za zawarcie umowy leasingowej.

W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT doliczany jest do każdej z rat leasingowych, wobec tego przedsiębiorca nie musi wpłacać go z góry. W efekcie zalicza on koszty do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala mu na zredukowanie podstawy opodatkowania.

4. Oszczędność czasu

Dużym atutem dotyczącym leasingu samochodów jest dla firmy oszczędność czasu. Odnosi się ona przy tym do szeregu obszarów, między innymi do formalności związanych z pozyskaniem pojazdu, jego rejestracją, zakupieniem polisy oraz eksploatacją, ponieważ za przeglądy i naprawy zwykle odpowiada wtedy firma leasingowa.

Wobec tego przedsiębiorca decydujący się na leasing samochodu może korzystać z niego znacznie łatwiej niż w przypadku standardowego zakupu albo kredytu samochodowego. 

Oczywiście, wszystko zależy od konstrukcji umowy leasingowej, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać, ponieważ zawiera ona wszystkie kluczowe informacje związane z obowiązkami i prawami stron leasingu.

5. Wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy

Przedsiębiorca decydujący się na leasing ma też możliwość wykupienia samochodu po zakończeniu umowy leasingowej. W tym przypadku leasing prowadzony jest w dwóch opcjach:

  • Wykup niski,

  • Wykup wysoki.

Gdy przedsiębiorca chciałby wykupić auto po zakończeniu umowy, warto zdecydować się na wykup niski, ponieważ wtedy koszty związane z wykupem są symboliczne i wykoszą one zwykle około 1% wartości pojazdu.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób pozyskać samochód dla firmy, leasing pod wieloma względami jest najkorzystniejszą opcją, która sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych firm.


 
2021-10-07 15:06:24

Zostaw swoje dane kontaktowe jeśli chcesz kupić nowe auto w leasingu bądź kredycie.

Poniżej możesz wyrazić zgody na przesyłanie Ci informacji o nowych usługach i promocjach przez Kingsman sp. z o.o. KRS: 0000507613.
Pamiętaj, że zgody są dobrowolne i w każdej chwili możesz je odwołać.